Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sociálna politika v praxi. Na koho zabudli Fico, Tomáš a Richter

31.10.2019, 05:00 | Miroslav Homola | © 2019 News and Media Holding

Pri schvaľovaní novej minimálnej mzdy sa zrejme zabudlo na zamestnancov chránených dielní. Drvivá väčšina z nich totiž zarába len zákonom garantovaný minimálny príjem a prevádzkovatelia si vyššie mzdy nebudú môcť dovoliť. Štát ich síce podporuje štvrťročnými príspevkami, tie sa však vyplácajú až spätne a väčšinou nepokryjú ani polovicu nákladov. Niektorí majitelia chránených dielní majú už teraz veľké problémy s udržaním prevádzky, po skokovitom zvýšení minimálnej mzdy už hovoria o likvidačných následkoch.

  • Tlačiť
  • 1

Výroba, montáž a balenie plastových súčiastok pre miestne firmy. To je činnosť chránenej dielne v Kežmarku pod vedením Kataríny Pľutovej a jej manžela. V regióne, ktorý patrí do zoznamu najmenej rozvinutých, je od prežitia ich firmy závislých päťdesiat invalidných dôchodcov.

Neprehliadnite

Razantné zvýšenie minimálky z dielne ministra práce Jána Richtera a poslancov Roberta Fica a Erika Tomáša zo Smeru môže väčšinu chránených dielní reálne ohroziť. „Nás sa to dotkne veľmi, pre nás je to takmer likvidačné. A ešte k tomu je január a február po Vianociach slabší, menej objednávok a menej roboty ,“ hovorí K. Pľutová

„Zamestnávatelia každý rok hovoria, že zvyšovanie minimálnej mzdy bude znamenať zvyšovanie nezamestnanosti a ohrozenie zamestnanosti. A vždy to bolo naopak,“ povedal R. Fico na margo nesúhlasu zamestnávateľov s výškou minimálnej mzdy.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Erik Tomáš, Ján Richter, minimálna mzda, ministerstvo práce, Robert Fico, úrad práce