Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sociálne politiky stáli zdravotníctvo desiatky miliónov eur

27.07.2018, 12:30 | Mária Hunková | © 2018 News and Media Holding

Každý má rád darčeky, zľavy a iné výhody. Ak ich ale človek nepotrebuje a ešte mu ich strhnú z výplaty, zrejme sa nepoteší. Takto podobne promuje na svojom facebookovom profile Inštitút zdravotnej politiky (IZP) najnovšiu analýzu. Analytici pri ministerstve zdravotníctva sa pozreli na to, aký finančný vplyv mali tri historicky najväčšie, už zrealizované, sociálne politiky na zdravotnícky rezort.

  • Tlačiť
  • 0

Zistili, že ročne ide o desiatky miliónov eur. Vo svojej analýze sa pritom inštitút nevenoval platovým automatom zdravotníkov, ktoré spôsobujú najmä nemocniciam problémy. Sústredili sa na tri menej známe, ale stále významné opatrenia.

Tri sociálne opatrenia

Prvými sú polovičné zdravotné odvody pre ťažko zdravotne postihnutých. Táto úľava pre jednu skupinu obyvateľstva platí už od septembra 2005. Podľa prepočtov analytikov ročne predstavuje pre všetky tri zdravotné poisťovne výpadok zhruba 72 milióna eur, pričom deficit má rastúci trend. „Ak by tento trend pokračoval ďalej, tak kumulatívny výpadok na najbližších päť rokov predstavuje 511 miliónov eur,“ predpovedá IZP.

Ako ďalšie sociálne opatrenie zanalyzovali odvodovú odpočitateľnú položku. Znižovanie odvodového zaťaženia pre najmenej zarábajúcich zamestnancov a ich zamestnávateľov je účinné od roku 2015. Ľudia pracujúci za hrubú mzdu 380 eur, čo bola v danom roku zároveň minimálna mzda, neplatili žiadne odvody. So zvyšujúcim sa príjmom odvodové zaťaženie rástlo a od hranice 570 eur sa už úľava neuplatňovala.

Neprehliadnite

Inštitút upozorňuje, že pôvodný strop tejto hranice bol nastavený nižšie, ale bez zmeny výpočtu celkového dopadu na verejné zdravotné poistenie bol navýšený. Od januára tohto roka sa upravili podmienky tak, že odpustenie časti odvodov sa týka už len vymeriavacieho základu pre platenie odvodov zamestnancami s najnižšími príjmami a zamestnávatelia si už nemôžu uplatniť odpočítateľnú položku.

Analytici odhadujú, že aj po tohtoročnej 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy analýza, zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)