Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bugár: Menšinový volič sa najviac bojí extrémizmu

17.03.2019, 11:21 | TASR

Pozrite si reakcie sociológa, politologičky, neúspešných kandidátov aj politických strán na výsledky volieb.

  • Tlačiť
  • 0

Za úspechom Zuzany Čaputovej stojí aj to, že menšinový volič sa najviac bojí extrémizmu. Myslí si to jeden z neúspešných kandidátov na post prezidenta SR a predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

Neprehliadnite

„Menšinový volič sa najviac bojí extrémizmu, naši voliči preto hlasovali aj za Zuzanu Čaputovú,“ povedal B. Bugár, ktorý predpokladá, že práve táto prezidentská kandidátka mohla byť v očiach jeho potenciálnych voličov silnejšou protiváhou extrémistických kandidátov.

Tiež uviedol, že vyše 300-tisíc eur na transparentnom účte od jeho podporovateľov bolo využitých „správne“ a tieto „peniaze sa nestratili“. V druhom kole prezidentských volieb by podporil práve Čaputovú. Tvrdí však, že nemôže prikázať voličom, čo majú robiť.

Most-Híd apeluje na postupujúcich kandidátov, aby kampaň naďalej viedli s triezvym úsudkom a aby k témam pristupovali zodpovedne, informovala hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

„Vyvolané emócie by sa nám mohli vypomstiť vo voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré nás čakajú pár týždňov po druhom kole prezidentských volieb,“ uviedol Most-Híd.

Harabin o kupčení s hlasmi

Jednoznačne som víťaz volieb, bez peňazí, bez podpory strán a bez podpory médií. V nedeľňajšej relácii TA3 V politike to uviedol neúspešný kandidát na post prezidenta Štefan Harabin.

Chybu v kampani si nepripúšťa. Tvrdí, že voliči iného neúspešného kandidáta Mariana Kotlebu (ĽSNS) posunuli do druhého kola Maroša Šefčoviča. K výsledkom volieb M. Šefčovičovi aj Zuzane Čaputovej zablahoželal, ale ako dodal, že „neblahoželá k hodnotám, ktoré majú“.

Zdroj: TASR

Š. Harabin opakovane zdôrazňoval, že Zuzana Čaputová kupčila s Robertom Mistríkom. „V prospech koho sa vzdal? V prospech mňa?,“ povedal Š. Harabin. Tento problém by mal podľa neho riešiť prokurátor.

Mieni, že ani Marian Kotleba v predvolebnej kampani neponúkal vhodné riešenie problémov Slovenska. Tými stále podľa jeho slov ostávajú zánik Slovenska, zánik rodiny a zánik suverenity.

Podľa Š. Harabina hrozí, že prezidentské voľby budú aj skôr, ako o päť rokov. Sám seba vidí v pozíciách prezidenta SR, sudcu Najvyššieho súdu SR, prípadne sudcu v Luxemburgu či v Štrasburgu. Dodal, že žiadnu politickú stranu zakladať nebude. Nevyjadril sa však jednoznačne, či vstúpi do niektorej z existujúcich strán.

Kotleba: Hlavný cieľ sme nesplnili, ale ostatné áno

Neúspešný prezidentský kandidát Marian Kotleba má zo samotných volieb a výsledku, ktorý dosiahol, dobrý pocit. Konštatoval to v nedeľu v Banskej Bystrici v centrále ĽSNS.

„Samozrejme, každý ide do volieb s tým, že ide vyhrať, takže hlavný cieľ sa nepodaril, to si nebudeme klamať, ale všetky ostatné čiastkové ciele sme si splnili. Napriek roky trvajúcej mediálnej ignorácii sme dokázali vybojovať štvrté miesto,“ zdôraznil M. Kotleba.

„Mrzí ma, že ľudia opäť hodnotili kandidátov nie podľa skutkov a činov, ale podľa sľubov, silných vyhlásení a mediálnej prezentácie. Tak to aj dopadlo,“ dodal.

Chmelár, Švec a Zábojník ďakujú

„Úprimne ďakujem za každý jeden hlas. Viedli sme dôstojnú a férovú kampaň, v ktorej nezištne pracovali stovky dobrovoľníkov. Ukázali sme, že takýto zápas sa dá viesť aj skromne a efektívne. Škoda, že nás nebolo viac, ale raz bude,“ odkázal Eduard Chmelár, ktorý podľa neoficiálnych predbežných výsledkov získal 2,8 percenta hlasov.

Róbert Švec (0,3 percenta) tvrdí, že spolu s kolegami zviedol statočný zápas. „Urobili sme všetko, čo bolo v našich terajších možnostiach a chcem sa veľmi pekne poďakovať mojim spolupracovníkom za ich nasadenie a prácu. Ďakujem aj vám za každý jeden hlas, veľmi si to vážim. Zároveň vás chcem opätovne ubezpečiť, že budem aj naďalej slúžiť nášmu národu a štátu, bez ohľadu na pozíciu alebo funkciu. Boh vám žehnaj, Boh žehnaj našej otčine,“ odkázal.

Za podporu ďakuje aj Juraj Zábojník (0,3 percenta). „Chvíle, ktoré som s vami prežil pri mojich výjazdoch po Slovensku v rámci predvolebnej kampane, boli pre mňa nezabudnuteľné, nesmierne ma obohatili a ja vám za to úprimne ďakujem. Želám vám a vašim blízkym príbuzným predovšetkým pevné zdravie a vnútornú silu prekonávať v budúcnosti všetky prekážky vášho každodenného života. Nech sa vám darí a ste šťastní. Srdečná vďaka za všetko, čo ste pre mňa urobili, veľmi si to vážim a nikdy vám to nezabudnem,“ dodal.

Sociológ: Je otázne, ako sa budú správať voliči Kotlebu a Harabina

Štvrtina alebo tretina voličov neúspešných kandidátov sa prezidentských volieb v druhom kole nezúčastní. Predpokladá to sociológ z prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích. Výsledky podľa neho potvrdili to, čo signalizovali prieskumy, a to dominanciu Zuzany Čaputovej. Doplnil, že sa ukázal aj vplyv Štefana Harabina a Mariana Kotlebu na voliča.

„Práve to, ako sa zachovajú voliči tých zvyšných kandidátov bude rozhodujúce,“ povedal s tým, že okolo 40 percent voličov nebude mať v druhom kole svojho kandidáta. Otázne je podľa neho aj to, ako sa zachovajú voliči M. Kotlebu a Š. Harabina.

Hlavne ku koncu kampane sa podľa jeho slov vyostril názorový súboj a vyhradzovanie sa medzi nimi a kandidátmi, ktorí napokon postúpili do druhého kola. Ich voliči sa budú podľa jeho názoru v ďalšom kole rozhodovať na základe toho, či u nich vyhrá odpor k Európskej únii, alebo odpor k liberálnejším hodnotám. Poukázal na to, že podobne sa môžu zachovať aj v budúcnosti pri voľbe politických strán.

Zdroj: NMH / Tibor Somogyi

Na neúspechu Bélu Bugára (Most-Híd) sa mohlo podľa jeho názoru podpísať aj to, že v porovnaní s inými kandidátmi nemal takú výraznú kampaň. Poukázal na prieskumy, z ktorých vyplýva, že B. Bugára nevolili najmä mladší občania maďarskej národnosti. To podľa neho môže znamenať, že už nepociťujú potrebu voliť podľa národnosti, ale zvažujú iné hodnoty kandidátov. Doplnil, že aj tento jav sa môže zopakovať pri voľbe politických strán v budúcnosti.

„Videli sme, že časť voličov Smeru-SD napríklad volila pána Harabina,“ doplnil na margo vládnej strany, ktorá podporila Maroša Šefčoviča. Ten sa ich bude musieť pokúsiť v druhom kole získať späť. Na výsledku sa mohli podľa V. Hřícha odraziť aj udalosti uplynulého roka.

Myslí si, že dominancia Čaputovej sa prejaví aj v druhom kole, kde odhaduje pomer hlasov voličov pre kandidátov šesť ku štyrom.

Politologička: Ševčovič má potenciál vo voličov SNS a Smeru

Prekvapenie sa nekonalo, zhodnotila výsledky prvého kola prezidentských volieb politologička Darina Malová. To, či sa voliči neúspešného kandidáta Harabina zapoja do druhého kola, považuje za otvorené. Maroš Šefčovič, ktorý sa s Z. Čaputovou stretne v druhom kole, môže podľa politologičky osloviť voličov Smeru-SD a SNS viac, ak bude presvedčivejší v sociálnych témach.

Na otázku, či sa môže Čaputovej náskok preniesť aj do druhého kola, odpovedala tým, že treba spoznať jej naozajstného voliča. „Typ voliča, ktorý stojí za pani Čaputovou, je typ voliča, ktorý si predovšetkým žiada zmenu,“ tvrdí D. Malová s dôvetkom, že ide o zmenu nekonfrontačným spôsobom. Z. Čaputová má podľa politologičky potenciál na oslovenie ďalších voličov.

Zdroj: TASR

Na margo kampane Maroša Šefčoviča povedala, že bol akoby nerozhodný. „Jeho tím neprofiloval svojho kandidáta dostatočne jasne,“ tvrdí D. Malová.

Určité obmedzenie vidí aj v jeho predchádzajúcej kariére, pretože ako člen Európskej komisie nemôže kritizovať napríklad Európsku úniu V kampani si navyše zvolil pomerne silnú sociálnu rétoriku. Práve túto časť jeho kampane však podľa jej slov kritizoval Š. Harabin napríklad tým, že poukazoval na výšku jeho platu vo funkcii v Európskej komisii.

Silný potenciál v druhom kole u Maroša Šefčoviča vidí práve v oslovovaní voličov Smeru-SD či SNS, ktorí sú podľa jej slov náchylní na sociálne témy.

Sas: Odstúpenie Mistríka sa ukázalo ako zásadné

Najsilnejšia opozičná strana SaS gratuluje Zuzane Čaputovej k dosiahnutému výsledku. Považuje to za výborné východisko pre druhé kolo prezidentských volieb.

Zdroj: TASR

„Ukázalo sa, že rozhodnutie Roberta Mistríka bolo zásadné a znamenalo zjednotenie demokratických síl na Slovensku v jej prospech, a preto má dnes reálnu šancu stať sa prezidentkou Slovenskej republiky. Ešte raz sa Robertovi Mistríkovi chceme za nadhľad a zodpovedný prístup poďakovať,“ odkázala strana Richarda Sulíka.

SaS zároveň povzbudzuje občanov, aby sa počas nasledujúcich dvoch týždňov nenechali znechutiť a oklamať hovorcami oligarchov, mafie, extrémistov, ale aj slovenským ortodoxným klérom a „volili spravodlivé a moderné Slovensko, ktoré zosobňuje Zuzana Čaputová“.

OĽaNO: Budeme podporovať Čaputovú

Kresťania nepodľahli zastrašovaniu a opozičné hnutie OĽaNO urobí všetko pre to, aby sa Zuzana Čaputová stala prezidentkou. V stanovisku to deklaruje líder Obyčajných Igor Matovič.

„Pre úspech Zuzany Čaputovej bol podstatný nebývalý záväzok dvojice Robert Mistrík a Zuzana Čaputová, že len jeden z nich pôjde do prvého kola, ktorý sme s nimi vyrokovali, aj keď nám mnohí neverili, že sa nám to podarí. Rovnako dôležité však bolo, že Zuzana Čaputová je skutočne dobrou kandidátkou,“ odkázal I. Matovič.

Zdroj: TASR

On sám je veľmi rád, že podstatná časť slovenských kresťanov nepodľahla zastrašovaniu a volili kandidátku, ktorej dopriali vlastný názor, aj keď s ním nesúhlasia. „Prezident totiž nemá právomoc prijímať zákony. Som rád, že vyhodnotili skutky jednotlivých kandidátov a nepodľahli úmyselne šíreným klamstvám a bludom,“ povedal.

I. Matovič od Z. Čaputovej očakáva v ďalšej časti kampane naďalej úprimnú komunikáciu, veľa odvahy a odhodlania. „Očakávam tiež neúnavné potvrdzovanie verejného záväzku byť mostom medzi kresťanmi a liberálmi. Rovnako záväzok nepodporovať agendu LGBTI z pozície prezidentky, keďže prezidenta môžeme mať len jedného - aj pre kresťanov, aj liberálov,“ myslí si.

Od Maroša Šefčoviča by očakával, aby dokázal odolať pokušeniu používať neférové útoky. „Avšak na doterajší priebeh kampane a mizerný výsledok, Smer-SD zrejme vytiahne tie najprízemnejšie zbrane, ako tomu bolo aj v minulých prezidentských voľbách. V kampani bude naše hnutie stáť za svojimi voličmi, ktorí túžia po nádeji a dobe po Robertovi Ficovi. Preto urobíme všetko pre to, aby sa Zuzana Čaputová stala prezidentkou,“ dodal I. Matovič.

Kiska gratuluje

  • Tlačiť
  • 0

Tagy prezidentské voľby 2019

Diskusia (0 reakcií)