Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Šoférov pokuty prekvapia častejšie, štát vypísal tender na radary

27.01.2016, 13:53 | ČTK

Slovenské ministerstvo vnútra vypísalo tender na vybudovanie a správu systému na odhaľovanie dopravných priestupkov, ktorý má tiež zjednodušiť vyberanie pokút. Hodnotu zákazky vrátane opcie na predĺženie kontraktu odhadli na 140 miliónov eur.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy

polícia

Radary a ďalšie prístroje budú inštalované na cestách po celej krajine. Systém by mal vyhodnotiť porušenie vybraných pravidiel cestnej premávky a prevádzkovateľovi vozidla zaslať výšku pokuty. Podľa skoršieho vyjadrenia ministra vnútra Roberta Kaliňáka polícia zverejní mapu s umiestnením kontrolných zariadení.

Zodpovednosť prevádzkovateľa vozidla za zhruba desiatku najčastejších priestupkov bez ohľadu na to, kto v skutočnosti riadil vozidlo, zaviedlo Slovensko už v roku 2012. V súčasnosti týmto spôsobom polícia môže ukladať pokuty bez nutnosti zastaviť vozidlo napríklad za prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti či porušenie zákazu predbiehania, vjazdu, zastavenia a státia.

Práve realizácia zákazky má zabezpečiť, aby takzvanú objektívnu zodpovednosť držiteľa vozidla za priestupky mohla polícia využívať častejšie. V súčasnosti musia policajti získané záznamy najprv analyzovať.

Slovenské ministerstvo vnútra v oznámení o vypísaní verejnej súťaže odhadlo, že príprava a vybudovanie systému vyjde na 40 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty a 75 miliónov eur bude stáť jeho samotná správa. Štát uzatvorí zmluvu s víťazom tendra na 16 rokov, v prípade využitia opcie a predĺženia kontraktu o päť rokov mu zaplatí ďalších 25 miliónov eur.

Na Slovensku vlani druhý rok po sebe stúpol počet obetí dopravných nehôd. Pri kolíziách zomrelo 274 ľudí, teda o 16 osôb viac ako v predchádzajúcom roku. Výraznejšie stúpol počet obetí z radov chodcov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy polícia