Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Priniesli tortu a fotili sa. Danko prerušil mimoriadnu schôdzu

18.02.2020, 13:33 | TASR

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) prerušil rokovanie Národnej rady SR. Dôvodom sú nezaradení poslanci okolo Miroslava Beblavého, ktorí na rečnícky pult priniesli tortu a nechcú ju zo sály vyniesť.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy

NR SR

A. Danko podotkol, že takéto konanie „nie je hodné poslanca a duplom nie predsedu strany a je v rozpore s rokovacím poriadkom“.

Neprehliadnite

M. Beblavý žiadal o prednesenie procedurálneho návrhu, A. Danko to však neumožnil. M. Beblavý chcel vysvetliť, prečo tortu do pléna priniesol. Novinárom pred rokovaním vysvetlil, že ide o svadobnú tortu budúcej koalície zloženej zo Smeru-SD, SNS a ĽSNS.

Na mimoriadnej schôdzi poslanci na nej prerokujú tri vládne návrhy zákonov, ktoré majú byť v skrátenom režime a zaoberať sa budú aj Istanbulským dohovorom. 

Novelou zákona o prídavku na dieťa sa má jeho výška zdvojnásobiť plošne aspoň na sumu 50 eur. Rodičia nezaopatreného dieťaťa tak majú získať väčšiu podporu zo strany štátu a toto opatrenie ich má čiastočne odbremeniť od finančných výdavkov. Ministerstvo práce zvýšenie tejto dávky odôvodňuje aj nepostačujúcou výškou v súčasnosti, hoci sa každoročne valorizuje.

Ďalšou novelou zákona o sociálnom poistení by mali dôchodcovia ku koncu tohto roka dostať 13. dôchodok. Nárok naň majú mať všetci dôchodcovia a jeho výška by mala byť na úrovni súčasnej priemernej výšky dôchodku, teda 460,40 eura, predčasní dôchodcovia by mali dostať 433,20 eura. Sirotské dôchodky sú v priemernej výške 137,70 eura, priemerný dôchodok vdov je 263,10 eura, vdovcov 208,80 eura.

V prípade stopercentného zdravotného postihnutia invalidov je priemerný dôchodok 380 eur, do 70 percent

postihnutia je táto suma na úrovni 209,90 eura. Sociálny dôchodok by mal dosiahnuť 255 eur a invalidný dôchodok z mladosti by mal byť vo výške 280,5 eura. Oba návrhy v sociálnej oblasti pochádzajú z dielne koaličného Smeru-SD.

Doladiť v parlamente sa má ešte návrh na zrušenie diaľničných známok. Zámer zrušiť známky pre fyzické osoby a právnické osoby s vozidlom do 3,5 tony predstavil Danko a uviedol ju ako jednu z podmienok tejto mimoriadnej schôdze parlamentu. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) vyčíslil, že toto opatrenie by malo stáť približne 70 miliónov eur.

Poslanci tiež budú rokovať o Dohovore Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor).

Aktualizované o 13:46: Andrej Danko vykázal z rokovacej sály nezaradených poslancov, ktorí zablokovali mimoriadnu schôdzu a dal im absenciu. Urobil tak po opakovaných výzvach, aby prestali schôdzu blokovať a rešpektovali rokovací poriadok. Zároveň zvolal poslanecké grémium.

Aktualizované o 14:00: A. Danko prerušil rokovanie mimoriadnej schôdze pléna do stredy 19. februára do 9.00 h. M. Beblavý žiadal o prednesenie procedurálneho návrhu, A. Danko to však neumožnil. M. Beblavý chcel vysvetliť, prečo tortu do pléna priniesol. Novinárom pred rokovaním vysvetlil, že ide o svadobnú tortu budúcej koalície zloženej zo Smeru-SD, SNS a ĽSNS.

Aktualizované o 15:47: M. Beblavý nevylúčil, že v blokovaní mimoriadnej schôdze parlamentu budú pokračovať aj v stredu. „Náš protest a naša snaha sa v tejto chvíli nekončí,“ povedal po prerušení mimoriadnej schôdze.

Dodal, že trvajú na tom, že schôdza bola zvolaná nezákonne. Podpora schôdze od nezaradených poslancov okolo Ľubomíra Galka ho podľa vlastných slov prekvapila. „Nikdy by mi to nenapadlo, viac k tomu neviem povedať, lebo nerozumiem ich dôvodom,“ podotkol s tým, že je to pre neho nepochopiteľné.

Podobne bývalých členov SaS vníma aj poslanec Martin Klus (SaS). „Evidentne im nezáleží na tom, aký bude osud 800 miliónov eur,“ poznamenal. Prerušením schôdze sa podľa neho niečo vyrieši.

Progresívne Slovensko a Spolu sa tiež rozhodli v pléne nocovať.


  • Tlačiť
  • 10

Tagy NR SR