Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Španielsko dobieha Taliansko. V roztrieštenosti politickej scény

16.07.2019, 08:22 | Jaroslav Fabok | © 2019 News and Media Holding

Po neúspešných rokovaniach o vytvorení koaličnej vlády medzi Španielskou socialistickou robotníckou stranou (PSOE) a radikálno-ľavicovou Pedomos je zrejmé, že Španielsko čakajú na jeseň ďalšie predčasné voľby. Celkovo pôjde už o štvrté parlamentné voľby od roku 2015. Posledné predčasné parlamentné voľby, ktoré vyhrala strana PSOE na čele s Pedrom Sánchezom, prebehli 28. apríla tohto roka. Aprílové predčasné voľby boli naplánované po odmietnutí návrhu zákona o vládnych výdavkoch na rok 2019 španielskym parlamentom.

  • Tlačiť
  • 1

Posledné španielske parlamentné voľby, ktoré prebehli v riadnom termíne, sa naposledy uskutočnili v roku 2015. Tieto voľby vyhrala Ľudová strana Španielska (PP), ktorá obhajovala svoje predchádzajúce vládne obdobie.

Voľby, ktoré sa konali v roku 2015, svojim výsledkom naznačili pomalý koniec tradičného španielskeho systému, v ktorom sa na víťazných pozíciách striedali dve veľké strany - ľudovci a socialisti. Španieli tak boli zvyknutí na dlhé obdobia jednofarebných vlád, ktoré sa po voľbách v roku 2015 skončili. Situácia bola spôsobená vysokým volebným ziskom dvoch nových strán: Podemos a Ciudadanos.

Neprehliadnite

Nasledujúce voľby v roku 2016 sa konali približne pol roka po tých posledných. Za predčasnými voľbami v tom období stála silná fragmentácia parlamentu. Víťazní ľudovci nedokázali zostaviť fungujúcu vládu. Ľudovci však v roku 2016 opäť vyhrali, tentoraz s vyšším náskokom pred druhými socialistami.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Španielsko