Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Napätie na FIITke vyvrcholilo. Začal sa štrajk, študenti zvažujú odchod

17.02.2020, 20:00 | Tomáš Nejedlý | © 2020 News and Media Holding

Najúspešnejšia fakulta informatiky na Slovensku má problém. Rektor, firmy ani iní mediátori nedokázali zmieriť vedenie fakulty a zamestnancov v štrajkovej pohotovosti. Od dnes sa na fakulte začal štrajk – pre začiatok len v trvaní jednej hodiny. Kvalita výučby je však ohrozená a renomovaná fakulta stráca reputáciu.

  • Tlačiť
  • 1

Zhruba tretina zamestnancov Fakulty informatiky a informačných technológií (FIIT) STU v Bratislave dnes vstúpila do štrajku. Pracovníci protestujúci proti vedeniu školy na čele s dekanom Ivanom Kotuliakom zvolili „mäkkú“ formu hodinového štrajku v čase medzi jednou a druhou hodinou popoludní.

Neprehliadnite

Štrajkujúci pred davom zhruba 250 ľudí vo vstupnej hale fakulty prečítali požiadavky, ktoré by malo splniť vedenie školy – férové voľby do akademického senátu fakulty, zabezpečenie kvalitnej výučby v súlade s požiadavkami, ku ktorým sa fakulta zaviazala pri akreditácii študijných programov či garanciu akademických slobôd na fakulte.

„Dobrý“ štrajk

„Zvolili sme čas, keď žiadny zo štrajkujúcich zamestnancov nemá prednášku, cvičenie alebo iné povinnosti voči študentom,“ povedal TRENDU Marián Šimko zo štrajkového výboru. Výučba na škole na prvý pohľad prebiehala bez väčších komplikácií, viacerí študenti však zaznamenali zmeny na pozíciách prednášajúcich, vedúcich cvičení či kratšie trvanie niektorých prednášok.

Štrajk na FIIT STU podporili aj študentiZdroj: T. Nejedlý

„Pomenili sa nám vyučujúci, miesto človeka, ktorý od nás dva roky poctivo zbieral spätnú väzbu máme teraz človeka, ktorého vôbec nepoznáme,“ hovoria tretiaci Klára a Filip. Viaceré predmety podľa nich prevzali pedagógovia, ktorí sú z fakulty, ale v minulosti mali pod palcom vyúčbu v inom odbore. „Ako kvalitne asi budú učiť predmet, ktorý nikdy neučili,“ uviedli.

Obaja preto pripustili, že po získaní bakalárskeho titulu

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy IT, štrajk, vysoké školy, vzdelávanie