Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Spočítali, koľko áut parkuje v noci v Petržalke. Tisíce ich nie sú z Bratislavy

26.06.2019, 15:22 | TASR

V bratislavskej Petržalke parkuje počas noci približne 34-tisíc motorových vozidiel. Zhruba 15 percent z nich má mimobratislavské evidenčné číslo. Vyplýva to z trojnásobného sčítania áut, ktoré mestská časť realizovala na prelome mája a júna.

  • Tlačiť
  • 25

Približne 23-tisíc áut bolo napočítaných počas všetkých troch sčítaní, zvyšné autá boli napočítané raz alebo dvakrát. Sčítanie preukázalo, že za ostatné roky počet áut v najväčšej bratislavskej mestskej časti stúpol.

Kým v roku 2013 bolo v nočných hodinách zaevidovaných približne 30-tisíc áut, v súčasnosti je to o niekoľko tisíc viac. Značné množstvo z nich pritom parkuje aj na nelegálnych miestach, keďže počet oficiálnych miest na parkovanie sa pohybuje na úrovni okolo 26-tisíc.

„Ukazuje sa, že ak by sme zaviedli parkovací systém, ktorý uprednostní Petržalčanov, s veľkou pravdepodobnosťou by v súčasnosti v Petržalke dokázal na legálnych parkovacích miestach zaparkovať každý, kto má v našej mestskej časti trvalý pobyt,“ skonštatoval petržalský starosta Ján Hrčka.

Neprehliadnite

Samospráva preto po schválení celomestskej parkovacej politiky pripravuje v prechodnom období zavedenie vlastného rezidenčného parkovacieho systému. Práve zavedeniu rezidenčného parkovania v mestskej časti malo sčítanie áut predchádzať.

Išlo pritom o druhé sčítanie, keďže prvé viacnásobné sčítanie motorových vozidiel sa úplne nepodarilo a samospráva ho musela zrušiť. Vtedajší dodávateľ totiž nedodržal podmienku 95-percentnej úspešnosti zberu dát. Vzhľadom na miestami „chaotické parkovanie“ v Petržalke mal približne 85-percentnú úspešnosť zberu dát.

Cieľom viacnásobného sčítania motorových vozidiel bolo zozbierať čo najviac dát o parkovaní áut v Petržalke, aby samospráva vedela, kde je najväčší problém s parkovaním, koľko áut v Petržalke v noci reálne parkuje, koľko z nich má mimobratislavskú značku či v akých oblastiach sa jednotlivé autá pohybujú.

  • Tlačiť
  • 25