Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Brexit je už smiešny. Spojené kráľovstvo bolo opäť ponížené a Mayová bojuje ďalej

22.03.2019, 17:30 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Názor | Európski lídri sa na samite v Bruseli handrkovali o to, či a na ako dlho Therese Mayovej povolia blahosklonne odklad brexitu. Dávali si na čas. Medzi rokovaniami výdatne večerali a tak sa rokovanie, ako už veľakrát predtým, pretiahlo do neskorých nočných hodín. Po rokovaniach a už trocha tragikomickom odchode Spojeného kráľovstva z EÚ zostáva veľa nejasností a slovíčok „ak“.

  • Tlačiť
  • 8

Lídri EÚ sa dohodli na možnosti odložiť brexit do 22. mája, ak britská dolná snemovňa na budúci týždeň schváli už dvakrát odmietnutú dohodu o vystúpení. Ak by sa tak nestalo, bude brexit odložený len do 12. apríla.

Takže T. Mayová v podstate dostala nôž na krk. Bude mať len krátky čas na presvedčenie neústupných poslancov a len dva týždne na rozdýchanie tretieho odmietnutia jej plánu na odchod. Potom sa pravdepodobne dočkáme neriadeného brexitu bez dohody.

Brexiteri v jej konzervatívnej strane sa zatiaľ nechystajú ustúpiť, lebo tvrdý brexit považujú za ideálny a podobne rozmýšľajú aj severoírski unionisti. Navyše poslanci sú na premiérku naštvaní, že na nich tento týždeň zaútočila. Obvinila ich, že blokujú „vôľu ľudu“ odísť z EÚ.

Na neschopnosť britských zákonodarcov rozhodnúť o brexite tri roky po referende sa posťažoval na samite aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Neprehliadnite

Volebný máj to rozhodol

22. máj nebol vybraný náhodne, hoci padali aj skoršie termíny ako 7. máj. Je to deň tesne pred začiatkom konania volieb do europarlamentu, kde by už Briti nemali kandidovať. Bolo by to neprijateľné pre ostatných členov EÚ, ale nechce to ani T. Mayová.

Vo vzduchu lietal ešte návrh na mimoriadny samit EÚ budúci týždeň, ak by britský parlament opäť dohodu o brexite odmietol. I keď európskym lídrom sa do toho nechce. Navyše sa vytráca dôvera medzi bruselskými politikmi a T. Mayovou. Jeden diplomat z EU pre Bloomberg povedal, že jej názory na predĺženie brexitu sa menili tento týždeň častejšie ako britské počasie.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy Brexit, brusel, Názory, Theresa Mayová