Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Spúšťačom ďalšej krízy môžu byť aj firemné dlhopisy a dlhy rozvíjajúcich sa krajín

28.11.2018, 05:01 | Jozef Ryník | © 2018 News and Media Holding

Potenciálnym rizikom pre rozpútanie budúcej krízy je aj miera zadlženia amerických domácnosti. Akciový trh bude tiež súčasťou problémov, tvrdí Ebrahim Rahbari, hlavný menový stratég Citi pre krajiny G10.

  • Tlačiť
  • 2

Medzinárodný menový fond nedávno znížil výhľad rastu globálneho HDP na budúci rok. Je to signál, že nás čakajú starosti?

Správy MMF sú stále trocha pozadu, takže za signál by som ich nepovažoval. Ale má pravdu v tom, že svetová ekonomika spomaľuje, riziká sú síce ešte malé, ale existujú. Podľa mňa je MMF až príliš optimistický, hovorí stále o zdravom raste ekonomiky. Mraky sa na obzore naozaj kumulujú.

Hromy a blesky posiela do vývoja svetovej ekonomiky aj americký prezident Donald Trump. Myslíte si, že bude pokračovať v colnej vojne s Čínou aj s EÚ? Je to iba začiatok, ktorý povedie k obchodnej vojne?

Väčší problém pre svetovú ekonomiku vidím v Číne ako v politike USA. Ale colná vojna bude pokračovať, 10-percentné clá sa zvýšia na 25-percentné a rozšíri sa aj objem tovarov, na ktoré budú platiť. Pri clách pre EÚ budú USA viac opatrnejšie, lebo ich podpora je nižšia. Tiež intenzita rozporov medzi EÚ a USA je menšia ako medzi USA a Čínou. Debata určite bude okolo ciel na autá a na poľnohospodárske produkty. Nebude to naozajstná obchodná vojna, ale obdobie colných naťahovačiek.

Neprehliadnite

Niektorí ekonómovia tvrdia, že Trump má silné reči pre voličov, ale v realite jeho clá nie sú až také vysoké a sú selektívne. Skutočná obchodná vojna by začala pri clách vo výške 40 až 60 percent.

Myslím si, že 25-percentné clá sú 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Čína, clá, obchodná vojna, Trump