Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

SR stale čaká na doplatok za SPP

15.11.2002, 00:45 | TASR

Výška doplatku, ktorá by mala navýšiť tohtoročné príjmy FNM o niekoľko miliárd korún, by mala byť známa približne do dvoch týždňov.

  • Tlačiť
  • 0

Doplatok za predané akcie SPP, ktorý by mal navýšiť tohtoročné príjmy Fondu národného majetku (FNM) SR o niekoľko miliárd Sk, by mal byť známy zhruba do dvoch týždňov. TASR to potvrdil zdroj blízky SPP.Zástupcovia investorov a štátu by mali v priebehu tohto obdobia posúdiť výsledky auditov v SPP, vykonaných spoločnosťami Deloitte & Touche a KPMG. "Všetky doplatky za privatizované akcie budú súčasťou príjmovej časti rozpočtu FNM," potvrdila hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová.Nemecký Ruhrgas a francúzsky Gaz de France (GdF) doteraz zaplatili za akcie SPP na účet FNM 2,7 miliardy USD (zhruba 121 miliárd Sk). Investori vychádzali pri ponúknutej cene za akcie z auditu spoločnosti k 31. decembru 2001. Cena spoločnosti sa od tohto momentu do vstupu investorov (11. júla) zmenila, čo bude zohľadnené v doplatku. Doplatok očakávali zástupcovia vlády SR v polovici júla vo výške okolo 3 miliárd Sk.FNM do konca augusta tohto roka zinkasoval 135,395 miliardy Sk a do konca roka očakával ďalších 28,245 miliardy Sk. V rámci tejto sumy už fond zinkasoval 90 % kúpnej ceny za ZSE (12,9 miliardy Sk) a 90 % kúpnej ceny za SSE (5,9 miliardy Sk). FNM by mal do konca roka ešte získať 90 % kúpnej ceny (4,9 miliardy Sk) za 49 % akcií poslednej z distribučiek - VSE - a prípadne aj doplatky za spomínané privatizačné transakcie.Z tohtoročných príjmov FNM išlo v rámci väčších súm viac ako 50 miliárd Sk na splatenie štátneho dlhu a zhruba 61 miliárd Sk je pripravených pre reformu dôchodkového systému. Ostatné príjmy sa priebežne používajú v zmysle rozpočtu FNM pre rok 2002, ktorý schválil parlament.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)