Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šramko: V najhoršom scenári môže dlh vzrásť o 10 percent HDP

23.03.2020, 20:00 | Ronald Ižip | © 2020 News and Media Holding

V rozhovore pre TREND Ivan Šramko, predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť hovorí, že v teoreticky najhoršom prípade by dlh Slovenska mohol vzrásť až k 60 percentám HDP. V súčasnej situácii by to však nebola žiadna veľká dráma.

  • Tlačiť
  • 16

V rozhovore sa dočítate:

  • prečo je dôležité v súčasnosti uvoľniť dlhové pravidlá
  • ako sa postaviť k nedávno schváleným sociálnym balíčkom
  • či je teraz eurozóna na ťarchu.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vydala správu o tom, že ekonomický rast na Slovensku sa môže v tomto roku prepadnúť o jeden až desať percent. Očakávate, že vplyv vírusu na ekonomiku bude taký zásadný?

Áno. Len by som doplnil, že my sme vydali správu, nie prognózu, pretože neistota je veľká. Hovoríme o troch možných scenároch.

Aké to sú?

Prvý scenár je recesia väčšia ako jedno percento, druhý je väčšia ako päť percent a tretí je extrémna recesia s desaťpercentným poklesom HDP. Veľkosť poklesu závisí od toho, ako by sa mohol znížiť alebo zastaviť export.

Počítali sme s rozsahom 10 až 25 percent a rôznou dobou trvania výpadku. Na tieto tri možné scenáre sme počítali, aký by mohol byť dopad na deficit a na dlh.

V tom najhoršom scenári by išlo o veľmi dramatický prepad. Počas finančnej krízy v roku 2009 bol najväčší prepad tuším šesť percent?

Päť a pol percenta, ale to je extrémny scenár, ktorý nepovažujem za pravdepodobný. Nevieme odhadnúť dĺžku trvania zastavenia ekonomiky a jej rozsah, preto máme aj takýto scenár. Nepovažujem ho za pravdepodobný.

Boj s koronavírusom

Pred pár dňami vydal IZP (Inštitút zdravotnej politiky) prognózu o tom, ako by sa mohol vyvíjať koronavírus na Slovensku. Naznačujú v nej obmedzenie bežného života možno na niekoľko mesiacov. Súhlasíte s touto prognózou?

Nie som expert na takýto typ prognóz, ale keď som si ju pozrel, tak si myslím, že bola pomerne nesprávne alebo zjednodušene interpretovaná. Sami autori v nej píšu, že hlavný cieľ prognózy nebolo stanoviť počet nakazených, ale skôr dynamiku rastu infekcií.

Po druhé si myslím, že parametre, ktoré použili, boli extrémne – najmä parameter R0, ktorý mal hodnotu takmer štyri. Pričom R0 na uzavretej lodi Diamond Princess bolo 2,4.

Tiež je postavený len na migrácii a pohybe ľudí a chýba tam účinnosť ochranných prostriedkov, ktoré hrajú podstatnú úlohu. Občania zodpovedne používajú ochranné prostriedky, nielen umývanie rúk, ale aj nosenie rúšok a ochranných odevov.

Prijaté opatrenia na Slovensku boli pomerne rýchle a razantné. Epidémia môže zasiahnuť Slovensko menej ako západnú Európu. Súhlasíte s týmto názorom?

Môže, ale na druhej strane treba povedať

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 16

Tagy fiškálna politika, koronavírus, Slovensko, sociálne balíčky, štátny dlh