Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

SSC nezvládla megatender na opravu ciest I. triedy. Úmrtnosť na nich je vysoká

19.09.2019, 07:00 | Vladimír Maťo | © 2019 News and Media Holding

Najväčší tender na veľkoplošné opravy ciest prvej triedy, v rámci ktorého sa malo každý z nasledujúcich štyroch rokov opraviť približne 130 kilometrov ciest, zastavil Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Kontrolóri našli v podmienkach tendra závažné nedostatky. Slovenská správa ciest tak bude musieť obstarávať znova. Vzhľadom na blížiaci sa koniec stavebnej sezóny však zrejme tohoročný balík peňazí využiť nestihne.

  • Tlačiť
  • 11

Ambíciu zlepšiť havarijný stav dôležitých ťahov pritom mala najvyššiu vládnu podporu. „Som rád, že sa pánovi ministrovi podarilo na nasledujúce štyri roky vyčleniť s pánom ministrom financií z rozpočtu špeciálnu injekciu v objeme dvesto miliónov eur na obnovu a údržbu ciest I. triedy,“ pochválil v závere minulého roka ministra dopravy Arpáda Érseka premiér Peter Pellegrini.

Súťaž na nevídane štedrú opravu ciest prvej triedy vyhlásila Slovenská správa ciest (SSC) v polovici mája. Kontrolóri z ÚVO však na konci júna plynutie všetkých lehôt v rámci tendra stopli. Voči podmienkam súťaže sa totiž objavili námietky.

Neprehliadnite

Zvláštne pravidlá súťaže

Z verejnej súťaže mala vzísť trojica úspešných uchádzačov, s ktorými chcela SSC podpísať rámcovú zmluvu. Tí by následne o opravu konkrétnych úsekov súťažili v aukcii.

„Výsledkom elektronickej aukcie bude uzatvorenie čiastkovej zmluvy s úspešným uchádzačom, ktorý sa v e-aukcii umiestnil na prvom mieste v poradí,“ znel plán SSC, pričom práve táto forma súťaže mala zabezpečiť, že cesty budú opravovať flexibilnejšie a rýchlejšie vo všetkých regiónoch Slovenska.

Do takto nastaveného tendra sa však 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Tagy Árpád Érsek, cesty, doprava, SSC, tender, ÚVO