Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Standard & Poor's: Euro na lepší rating nestačí

09.07.2008, 21:48 | Reuters | Juraj Janoška

Renomovaná agentúra si nie je istá smerovaním vlády R. Fica.

  • Tlačiť
  • 1

Ukotvenie kurzu koruny a eura nie je pre renomovanú agentúru Standard & Poor's (S&P) automatickým dôvodom pre zlepšienie slovenského ratingu. Takéto rozhodnutie spraví agentúra až v reakcii na rozumnú rozpočtovú politiku. A vláda Roberta Fica je pre S&P v tomto smere netransparentná a neistá. Pre tlačovú agentúru Reuters to vyhlásila analytička S&P Eileen Zhang.

"Bolo to len potvrdenie toho, čo sme dlho očakávali. Vedeli sme, že Slovensko vstúpi do eurozóny," povedala Zheng. Vysvetlila, že pri hodnotení krajiny sa agentúra zameriava na rozpočtovú a ekonomickú politiku a v nej si nie je istá, kam slovenská vláda vlastne smeruje. S&P dokonca uvažuje, že prijatie eura by rozpočtovú disciplínu vlády mohlo oslabiť, pretože vláde odpadnú obmedzenia, ktoré súviseli so snahou vstúpiť do eurozóny: "Ak si pozriete na volebný mandát, zistíte, že je veľmi populistický a predpokladá množstvo výdavkov. A my teraz nevieme, či chýbajúce obmedzenia nenechajú Fica, aby míňal koľko chce," povedala Zhang.

Agentúra Reuters čitateľov upozornila na čerstvú agendu Ficovej vlády, ktorá počíta s novými výdavkami na sociálnu oblasť, dohromady za sedem miliárd korún. Pripomenula, že to bol súčasný kabinet, ktorý rozpočtový schodok umanévroval k splneniu maastrichtského kritéria, no dodala, že sa mu to podarilo najmä vďaka nečakane rýchlo rastúcej ekonomike.

S&P naposledy revidovala hodnotenie Slovenska v marci tohto roka. Rating na úrovni A nezmenila, no zlepšila jeho výhľad zo stabilného na pozitívny.

Druhá z troch najdôležitejších ratingových agentúr FITCH zlepšila slovenský rating v deň, kedy Európska komisia oznámila konverzný kurz koruny. Podľa FITCH Slovensku vďaka euru nehrozia menové šoky. Podľa niektorých slovenských analytikov bolo samozrejmé, že rozhodnutie FITCH budú nasledovať S&P i Moody´s.

Foto na titulke: standardandpoors.com

  • Tlačiť
  • 1

Súvisiace články

Koľko stojí sociálny štát

Valorizácia detských prídavkov bola načase, na trináste dôchodky nie je dôvod

Sociálny štát je, keď...

Teplo bude za rovnú cenu

Fitch po eure zvýšila Slovensku rating

A kurz je: 30,126