Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Staronovému ministrovi Žigovi sype jeho biznis s drevom stále viac

23.03.2016 | Ivan Haluza

Diskusia (13 reakcií) Pravidlá diskusie

23.03.2016 | Roman Kanala

V normálnej krajine verejný činiteľ nesmie podnikať a nesmie ani vlastniť akcie podnikov. Napríklad v Nemecku by musel svoje podniky prenechať iným, alebo si založiť nadáciu a na ňu majetok previesť. Na Švajčiarsku napríklad advokát nesmie ostať spoločníkom vo svojej bývalej advokátskej kancelárii. Policajtov prepustia, ak sa zistí, že kúpili akcie podnikov. Nie preto, že by tam preukázateľne nastal konflikt záujmov. Preto, že v takej situácii by prípadne mohol nastať a trestá sa vznik takej situácie.

Žiga by mal doživotnú blamáž a ktorá strana by ho postavila, by v ďalších voľbách zaplakala. Na Zlodejsku je kradnutie štátotvorným princípom a tak sa nič nedeje.

24.03.2016 | LPB

Som zvedavý, či padne Babiš. Sa mi zdá, že sa bratia vracajú do starých koľají. Tipujem, že naša chamraď im v tom výdatne pomáha. Keď bude zle, predajú šikmáčom a zdupkajú.

24.03.2016 | Nosaty1

Biznis s drevom na Slovensku je to jediné čo naše lesy a ľudom ktorí v nich robia dáva prácu. Nebolo by normálne keby Slovensko, ktoré má 40% svojej plochy pokryté lesmi, aby z toho štát a firmy neprofitovali

24.03.2016 | Roman Kanala

Zatiaľ to vyzerá inak. Z lesov profitujú chmatáci, ktorí drevo vykrádajú vo veľkom a na vývoz. Najradšej národné parky a chránené územia. Aby to nebolo vidno, nový lesný zákon zakázal vstup do lesa turistom a cyklistom, ale nie ťažkým ťažobným strojom.

Potom z lesov profitujú miestni dunčovia bez kvalifikácie, ktorí za minimálnu mzdu pília krásne zdravé stromy na celulózu či na palivo. Napokon z lesov profitujú malí zlodejíčkovia a zúfalci, ktorí kradnú drevo, aby nepomreli od zimy.

24.03.2016 | Nosaty1

Aké národné parky a chránené územia? To že sa vyťaží kalamitné drevo je nutnosť, bez jeho vyťaženia by to bola ekologická pohroma. Ťažiť môžu tí, ktorí na to majú povolenia a je to podľa mňa dosť kontrolované a tých malých zlodejíčkov treba pochytať nemôžu si robiť čo chcú, ak im je zima nech pracujú aby si niečo zarobili

24.03.2016 | l363

pravdaze a v casoch ked clovek netazil drevo sa priroda bez spasitela tupo-homo sapiensa nevedela po kalamite spamatat, skonala na ekologicku pohromu a rozpravky bol koniec :P
ake narodne parky? minuly rok smer chata plesnivec na bicykloch. vdaka citlivemu pristupu lesnikov nam cestu sprijemnovali blatove vymole. popritom si clovek mohol precvicit postreh s balansom medzi jamami od traktora, a to vsetko v sezone na turistickom chodniku. nie, tazba dreva nieje kontrolovana, je to bezhlavy biznis na ktory za par rokov doplatime vsetci.

to co stvaraju "umelci" v okoli hornadu je tiez pozoruhodne:
http://www.lesmediu...

24.03.2016 | Nosaty1

Hornád s témou nemá nič spoločné, stromy sa museli zrezať pre protipovodňové opatrenia, lebo bol znížený prietok

24.03.2016 | l363

kedze v protipovodnovych opatreniach sa vyznate a viete aky prietok je pre hornad idealny tak akurat, nemusim Vam uvadzat vyznam stromov pri zachytavani zrazok, prachu, hluku, regulacii klimy, tlmenie prehrievania prostredia, a tiez protierozne vlastnosti. nebolo by na mieste v ramci protipovodnovych opatreni realne zakazat vystavbu v zaplavovej oblasti hornadu?

hornad ma s temou spolocny zaostaly a ucelovy /s cielom obohatenia sa/ pohlad na starostlivost o zivotne prostredie. a tiez to ze ubytok zelene ma a bude mat dopad na zdravie ludi.

ale to vsetko je zbytocne, ved mestsky clovek kupi klimu, da si masticku na ekzem, tabletku na lepsie dychanie a problem je zazehnany :)
niektori to uz pochopili, len slovak s tym ma zatial problem: http://cestujsi.web...

24.03.2016 | Zavacky

Môžete popísať mechanizmus, ktorým stromy zmenšujú prietok?

24.03.2016 | ivansk

ekologická pohroma?
skôr ekonomická, pre vrecká zainteresovaných.

24.03.2016 | Roman Kanala

Celé to naštartovala kalamita v roku 2004 v Tatrách. Vtedy sa pod rúškom "boja proti lykožrútovi a lesným požiarom" bezhlavo ťažilo drevo a zakladali požiare. Zo všetkých lesných požiarov tam bol prirodzený len jeden po zásahu blesku. Všetky ostatné boli kvôli lesným robotníkom, ktorí tam vyliali olej, založili ohník bez vyčistenia okolia, a raz to boli deti so zápalkami.

Vyťažené drevo bolo ciachované a registrované, niekedy nie, niekedy vyvezené v noci. Na ľahké príjmy sa ľahko zvyká, zle odvyká a tak bolo treba v ľahkých príjmoch pokračovať. Stavajú sa lesné cesty do národných parkov, freneticky sa ničia pralesy podľa podkladov ochranárov, aby sa tam náhodou nevyhlásila rezervácia. Stále treba nový dom, nové 4x4, alebo nové sociálne hodinky Vznešenému.

Aj Černák svojho času začínal podnikanie s drevom. Kto nesúhlasí, podpáli sa mu dom, alebo niekedy stačí aj pár po hube a bude ju držať. A tak sa pokračuje dodnes. Rovnakým spôsobom. Na Zlodejsku po zlodejsky.

24.03.2016 | Zavacky

Ešte raz pre Nosatého1:
Mohol by popísať mechanizmus, ktorým stromy zmenšujú prietok?

25.03.2016 | Roman Kanala

Tam je to skôr v rovine hypotetických "keby". Keby prišla veľká voda, a keby podomlela korene stromov, a keby tieto spadli do vody, tak by prípadne mohli znížiť prietok. Tak ich akože preventívne všetky sťali, hlava-nehlava. A niekto sa zas nabalil.