Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Starosta ukrajinského mesta chce kvôli odpadu vyhlásiť stav núdze

15.05.2017, 20:33 | ČTK

Starosta západoukrajinského mesta Ľvov Andrij Sadovyj chce vyhlásiť núdzový stav kvôli viac ako siedmich tisícom ton odpadu, ktorý sa tu nahromadili. Mesto podľa starostu nemá kam odpad vyvážať.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

odpad, Ukrajina

V apríli podpísali starostovia 20 miest z Ľvovskej oblasti, Ľvovská regionálna rada a Ľvovské zastupiteľstvo memorandum ohľadom vývozu odpadu z mesta. V ňom sa starostovia zaviazali počas dvoch rokov prijímať odpad z Ľvova. Podľa A. Sadovyja však v súčasnej dobe celkom 80 ton ľvovského odpadu denne prijímajú iba tri mestá.

V súčasnej dobe je v meste cez sedem tisíc ton odpadu, ktorý len tak leží na uliciach a ktorý nie je kam odvážať napriek tomu, že sa na území celej Ukrajiny nachádza tisíce skládok. Všetci tvrdia, že problém neexistuje. Podpísali memorandum, všetko vyriešené. Bohužiaľ, memorandum nefunguje tak, ako sme predpokladali,“ povedal A. Sadovyj.

Ďalším krokom je podľa starostu vyhlásenie stavu núdze v meste. Takéto rozhodnutie však môže vydať iba vláda.

Odpadková kríza pritom vo Ľvove vládne od júna 2016, kedy mesto kvôli požiaru miestnej skládky zavrelo. A. Sadovyj sa tak neraz obracal k predstaviteľom iných ukrajinských miest o pomoc pri vývoze odpadu. Väčšina z nich však z technických dôvodov nemá kapacitu na to, aby prijímala nadmerné množstvo odpadu. Problémy s nevyvážením odpadu tak v lete vyústili až do potýčok medzi políciou a demonštrantmi.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy odpad, Ukrajina

Diskusia (0 reakcií)