Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štát na záchrane Váhostavu po troch rokoch prerába

07.01.2019, 14:23 | Ján Kováč | © 2019 News and Media Holding

Kauza Váhostav bola najznámejšou reštrukturalizáciou - legálnym odpisom dlhov v tomto desaťročí. Vyvolala rozsiahle legislatívne zmeny, pre ktoré sa platobná neschopnosť vo firmách rieši úplne inak ako predtým. Zároveň vznikol štátny fond, ktorý skupoval toxické pohľadávky. Z tohto fondu, ktorý je napojený na štátnu kasu, sa vyčerpalo 12,6 milióna eur. Zatiaľ sa doň vrátili necelé tri milióny eur.

  • Tlačiť
  • 2

Zvyšných zhruba osem miliónov eur v ňom môže pribudnúť v budúcich rokoch. Podmienkou však je, že sa Váhostavu bude dariť. Vo svojej správe o činnosti fondu to konštatuje ministerstvo financií. Správu má prerokovať vláda na svojom stredajšom zasadnutí.

Z Váhostavu sa stala veľká kauza aj preto, že jeho majiteľom bol Juraj Široký - biznismen, ktorý bol najmä za prvej Ficovej vlády považovaný za podnikateľa blízkeho Smeru-SD. No predovšetkým preto, že Váhostav plánoval v rámci oddlženia uhradiť svojím veriteľom len malú časť pohľadávok. Napokon to bolo 18 percent.

Toto výbušné politické pozadie donútilo vládu k vytvoreniu záchranného fondu, z ktorého mal štát skupovať rizikové pohľadávky. Použiť sa mali peniaze získané z osobitného odvodu, ktorý už niekoľko rokov platili banky. Zvolený model mal poslúžiť len na vytvorenie zdania, že nejde o štátne peniaze.

Neprehliadnite

V zásade však bolo jedno, odkiaľ peniaze prišli. Predsa len to boli verejné zdroje. Napokon sa aj tak skupovanie toxických pohľadávok z tohto osobitného odvodu zrušilo. Lebo pôvodným zmyslom zavedenia tohto odvodu pre banky bolo udržiavať stabilitu finančného systému, nie riešiť finančné problémy vybraných firiem.

Peniaze vracajú pomaly

Ministerstvo financií nalialo ešte v roku 2015 do záchranného fondu celkovo

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Juraj Široký, reštrukturalizácia, Váhostav