Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štát odklepol novinku: odpúšťa sankcie za neskoršie podania daňových priznaní

18.03.2020, 18:50 | Zuzana Kullová | © 2020 News and Media Holding

Daniari po novom odpustia sankcie, ak niekto včas nepodá daňové priznanie k dani z príjmov a nezaplatí túto daň. Najlepším riešením je postupovať štandardne, teda oznámiť im do konca marca predĺženie lehoty na podanie tlačiva.

  • Tlačiť
  • 1

Nestíhate podať včas daňové priznanie k dani z príjmov za minulý rok do 31. marca? Najlepšie urobíte, ak si ho do tohto termínu pre istotu aj odložíte. Štát vám síce odpustí sankcie, ak priznanie nepodáte do tohto termínu či nezaplatí daň, ale môže to mať pre vás ďalšie následky. Koronavírus a následné obmedzenia v podnikateľskom prostredí prinášajú zmeny aj v tejto oblasti.

Neprehliadnite

Podať daniarom oznámenie o predĺžení lehoty, alebo nepodať a spoľahnúť sa na informáciu Finančnej správy, že termín sa pre fyzické i právnické osoby automaticky predlžuje do 30. júna? Mnohí ľudia v tomto čase riešia túto dilemu a celkom oprávnene.

Päť dní dozadu platilo, že nepodnikatelia, ktorí nemajú povinnosť komunikovať s Finančnou správou elektronicky, majú posunutú lehotu na podanie priznania k dani z príjmov fyzických či právnických osôb do konca mája tohto roka. Nebolo treba podávať ani žiadne písomné oznámenie o predĺžení lehoty.

Podnikatelia mohli zase doteraz podať elektronicky oznámenie o predĺžení lehoty na podanie priznania do konca júna. V prípade, ak mali zdaniteľné príjmy plynúce zo zahraničia, mohli si lehotu predĺžiť do konca septembra. A toho by sa mali radšej aj naďalej držať, odporúčajú odborníci. Takto to totiž nariaďuje zákon, kým ho nová vláda nezmení.

Po novom platí podľa nariadenia Finančnej správy spolu s rezortom financií, že všetky právnické a fyzické osoby môžu podať daňové priznanie a daň zaplatiť bez akéhokoľvek oznámenia až do 30. júna 2020 bez toho, aby im hrozila nejaká sankcia. „Avizovaný posun termínu podania daňového priznania sa tak dotkne všetkých daňovníkov, pričom lehota sa automaticky predĺži až do 30. júna 2020,“ uviedla pre TREND Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančnej správy. 

Novinka, ktorá niektorých poteší

Finančná správa na svojom portáli tiež spresnila, že v spolupráci s rezortom financií odpúšťa firmám aj bežným ľuďom sankcie za oneskorené podanie daňového priznania dane z príjmu, ak ho podajú a daň zaplatia do konca júna tohto roka. Dotýka sa to rovnako fyzických i právnických osôb.

Rovnako daniari odpustia aj sankcie poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorí mali povinnosť predložiť oznámenie o zrazení a odvedení dane z príjmov

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy daňová kontrola, daňové priznanie za rok 2019, Finančná správa, podnikanie