Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štát posiela deťom milióny na krúžky, pätine rodičov je to jedno

12.09.2019, 16:30 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

Školy tento týždeň rozdali žiakom základných a stredných škôl vzdelávacie poukazy – každému žiakovi štát priznal na krúžky 32 eur ročne. Deti môžu poukazmi zaplatiť svoju záujmovú činnosť po vyučovaní – krúžok angličtiny, futbalu, ale aj hru na husle. Výber je pestrý. Mimoškolské aktivity ponúka plejáda centier voľného času, jazykových či umeleckých škôl, občianskych združení aj firiem a najviac – samotné školy. Kto chce tieto peniaze využiť, musí si z ponuky vybrať najneskôr do budúcej stredy, inak peniaze nenávratne prepadnú štátnu.

  • Tlačiť
  • 3

Vlani rodičia nevyužili zhruba tri milióny eur z celkovej sumy 16,9 milióna eur, ktoré ministerstvo školstva na vzdelávacie poukazy poslalo školám a ich zriaďovateľom. Nevyužité prostriedky predstavujú zhruba 20 percent alokovanej sumy.

Poukaz vydávajú školy zväčša na rodičovských združeniach alebo v prvý deň školského vyučovania. Vydáva sa na meno dieťaťa a školy, je neprenosný a tento rok má opäť hodnotu 32 eur, prípadne 3,20 eura na každý z desiatich mesiacov vyučovania. Krúžok musí trvať počas tohto obdobia najmenej 60 hodín. 

Neprehliadnite

Rodič môže vzdelávací poukaz odovzdať škole alebo inému subjektu podľa vlastného výberu, ale termín má najneskôr do 25. septembra tohto roku.

Beznátlaková manipulácia

Hoci 3,20 eura na mesiac nie je pre rodičov často dostatočná suma na zaplatenie krúžkov pre deti, pre poskytovateľov voľnočasových aktivít je to celkom zaujímavý biznis. Tento rok budú bojovať o takmer 18 miliónov eur.

Výhodu majú školy, ktoré poukazy distribuujú. Hoci učitelia nemôžu rodičov nútiť, aby poukaz nechali v škole, mnohí používajú rôzne „finty“, aby rodič 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy ministerstvo školstva, školstvo, učitelia, vzdelávanie