Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štát si pre utajenú fabriku doplatil za pozemky

17.05.2012, 05:55 | Gabriel Beer | © 2012 News and Media Holding

Správa štátnych hmotných rezerv zaplatila za pozemky na Záhorí 42 eur za štvorcový meter

  • Tlačiť
  • 0

Správa štátnych hmotných rezerv si kupovala pozemky pre utajovanú fabriku na výrobu protichrípkovej vakcíny v Malackách. Parcelu v priestoroch priemyselného parku Eurovalley získala podľa kúpnej zmluvy od spoločnosti Lugo po 42 eur za meter štvorcový. Celkovo za pozemky štát zaplatil takmer 454-tisíc eur. Ak by však fabrika nevznikla v Malackách, ale na východe Slovenska, mohol mať štátny investor pozemky za jedno euro.

V zmluve sa píše, že správa hmotných rezerv si cenu pozemkov zisťovala prieskumom trhu. Chceli dobrú dostupnosť vzdušnými aj pozemnými komunikáciami.

Dohodu pripravila vlani v auguste bývala predsedníčka SŠHR Eva Hrinková, ktorá rezignovala po škandále s odpredajom takzvaných platinových sitiek. Predávajúca spoločnosť Lugo patrí developerskej skupine HB Reavis, ktorá manažuje obsadzovanie pozemkov v malackom priemyselnom parku.  

Zaujímavosťou transakcie bolo, že pozemky s kompletnou infraštruktúrou pre SŠHR na tento projekt sa zaviazala poskytnúť farmaceutická spoločnosť Imuna Pharm. Za jedno euro, aj s pripraveným personálom a skúsenosťami z výroby vakcín.

Správa štátnych hmotných rezerv sa odmieta vyjadriť, prečo celú akciu utajuje a chystá bez zverejneného posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Chýba tak vysvetlenie, prečo sa rozhodli fabriku umiestniť na západnom Slovensku. Zverejnené bolo iba vypracovanie posudzovanie vplyvov na životné prostredie pre umiestnenie výroby v Šarišských Michaľanoch.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch

  • Tlačiť
  • 0

Tagy zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)