Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štát zaplatí za Mečiarove dlhopisy

09.11.2009, 14:40 | Pavol Kubík | © 2009 News and Media Holding

FNM sa v spore o úroky za dlhopisy mimosúdne dohodol. Zaplatí vyše sedem miliónov eur

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

dlhopisy

Dlhopisy z druhej vlny kupónovej privatizácie zaťažia štátnu kasu aj tento rok. Po vyše siedmich rokoch od preplácania cenných papierov občanom musí štát zaplatiť za úroky z omeškania 7,14 milióna eur. Vyplýva to z mimosúdnej dohody, ktorú koncom októbra uzavrel Fond národného majetku (FNM) s majiteľmi pohľadávok. Ide o spoločnosti s nejasnými pozadiami a adresami v daňových rajoch: írsku Jojan Consultants a Cominvest Associated Limited z Britských Panenských ostrovov. Zmienka o druhej menovanej v slovenskom obchodnom registri poukazuje na súvis s domácimi finančníkmi.

Mečiarov odkaz

Spor o úroky z dlhopisov má korene v rozhodnutí vlády Vladimíra Mečiara z roku 1995 o zastavení druhej vlny kupónovej privatizácie. Ľudia vtedy dostali namiesto tisíckorunových kupónových knižiek dlhopisy v nominálnej hodnote 10-tisíc korún. Splatné mali byť o päť rokov, teda dávno po uplynutí mandátu vtedajšej vlády.

Novela zákona o prevode majetku štátu z roku 1995 určila, že dlhopisy sú splatné do konca roka 2000. Lenže v tom istom paragrafe sa o pár riadkov nižšie písalo, že fond je povinný splatiť ich do konca roka 2001. Nová vláda Mikuláša Dzurindu považovala za záväzný neskorší dátum. Takže FNM začal ľuďom vyplácať po 456 € (vrátane výnosu) až v priebehu roka 2001. Spolu to bolo okolo 1,25 miliardy eur.

Jojan Consultants oneskorenie vo vyplácaní využila a jej zástupcovia za zhruba šesť a pol eura skupovali od tisícok ľudí pohľadávky na úroky z omeškania. Firma následne otvorila s FNM desiatky súdnych sporov o ich vyplatenie. Časť z nich formálne vedie firma Claims, ktorú zastupoval rovnaký právnik ako Jojan Consultants. No Claims nakoniec pohľadávku previedol na firmu z Britských panenských ostrovov.

Nevyhnutná dohoda

Štát sa s Jojanom dlhé roky súdil, časť prípadov sa mu spočiatku darilo vyhrávať. Definitívny obrat nastal koncom vlaňajška, keď sa Najvyšší súd jednoznačne postavil za nárok Jojanu a jasne určil, akým smerom sa budú uberať aj ďalšie spory.

Uzatvorenie mimosúdnej dohody je tak zo strany FNM logickým krokom. Ak by sa v sporoch pokračovalo, istina, úroky a súdne trovy by mohli presiahnuť sumu desať miliónov eur. Dohodnutá cifra z mimosúdnej dohody je zhruba o 740-tisíc eur nižšia ako žalovaná suma v sporoch, ktoré sa Jojan a Cominvest zaviazali v zmluve stiahnuť.

Ďaleko

To, že štát sa plateniu nevyhne, je jasné. Menej jasné už je, komu vlastne bude peniaze platiť. „Nemám mandát na vyjadrovanie,“ reagoval na otázku TRENDU o majetkovom pozadí firmy advokát Dušan Ivan, ktorý zmluvu s FNM podpisoval za Jojan a Cominvest. Informácie ešte dávnejšie odmietol poskytnúť aj iný slovenský zástupca Jojanu, advokát Igor Macúch, podrobnosti nezverejnil ani FNM. Podľa dohody o vyrovnaní musí fond poslať peniaze na účet Jojanu v londýnskej Barclays Bank.

Ďalšie destinácie, ku ktorým sa TREND dostal pri zisťovaní kto je za Jojanom, už znejú exotickejšie. Podľa írskeho obchodného registra má firma dvoch akcionárov z Panamy sídliacich na rovnakej adrese – Guls Generale Finance a Narcisse Finance.

V dosť divokých súvislostiach o Jojan Consultants v minulosti písala ruská tlač. Firmu spájala s menom Michaila Syroježina. Je to bývalý podpredseda predstavenstva televíznej spoločnosti Peterburg – piaty kanál, žijúci v Spojených štátoch. Najskôr tam čelil obvineniu z prania špinavých peňazí, neskôr sa stal agentom FBI a zúčastňoval sa na odhalení špičiek ruskej mafie v USA. V súčasnosti je na neho v USA podaných viacero žalôb za machinácie a jeho fotografia visí na stránkach Interpolu.

Podľa ruského denníka Vremja novostej sa peterburská spoločnosť snažila v 90. rokoch aj pomocou Jojan Consultants nakúpiť techniku. Výsledkom operácie bolo podľa ruskej prokuratúry zmiznutie dvoch miliónov dolárov. FBI údajne zistila, že zhruba milión dolárov smerovalo na účet Jojan Consultants v anglickej Lloyds Bank.

Blízko

O niečo jasnejšie súvislosti má na Slovensku druhý majiteľ pohľadávok, Cominvest Associated Limited. Zmienku o firme so sídlom v Britských Panenských ostrovoch možno nájsť aj v slovenskom obchodnom registri. Ešte pred tromi rokmi bola spoločníkom vo firme Tesako, ktorá neskôr vystupovala v transakciách s pozemkami pod bratislavským futbalovým štadiónom na Tehelnom poli a cyklistickým štadiónom na Pasienkoch. Slovanistický štadión a pozemky získalo Tesako od majiteľa Sitno Holdingu Ľudovíta Černáka. Samotné Tesako sídli na tej istej adrese ako finančná skupina J&T. „So spoločnosťou Cominvest Associated Limited nemáme, ani sme nemali nič spoločné,“ reagoval hovorca J&T Maroš Sýkora.

Foto na titulke - Vlado Benko

  • Tlačiť
  • 0

Tagy dlhopisy

Diskusia (0 reakcií)