Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štátne peniaze na inovácie? Pravá ruka nevie, čo robí ľavá, tvrdí šéfka SAPIE

12.04.2019, 10:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

Štát získal z Európskej únie desiatky miliónov eur na podporu podnikateľského prostredia, malých a stredných firiem či začínajúcich podnikateľov. Vláda rozdeľuje peniaze cez rôzne kanály, dochádza k duplicitám a plytvaniu, upozorňuje v rozhovore pre TREND šéfka Slovenskej aliancie pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) Adela Zábražná.

  • Tlačiť
  • 3

Slovak Business Agency (SBA), ktorá získala na podporu podnikateľov a podnikateľského prostredia sto miliónov eur z eurofondov, zatiaľ z týchto peňazí financuje najmä vlastné potreby – nájom, platy, autá. Je to v poriadku?

Je to smutné. Slovak Business Agency v mnohých veciach zbytočne supluje podnikateľský sektor. Príkladom sú coworkingové priestory, ktoré vytvorila, ale pre start-upistov nie sú veľmi atraktívne, čo ukazuje ich naplnenosť. To isté platí o inkubátoroch či akcelerátoroch.

V Bratislave sú mnohé komerčné coworkingové centrá, veľa ich vyrástlo už aj v Košiciach, Prešove, Žiline či Banskej Bystrici. Spájajú komunitu, dokážu prilákať pomoc a podporu komerčných firiem, robia prednášky, aktivity, venujú sa asistencii začínajúcim podnikateľom.

Na porovnanie, SAPIE má ročný rozpočet 60- až 70-tisíc eur a to máme takmer sto členov a zastupujeme inovatívny ekosystém na Slovensku.

Neprehliadnite

Ako by mali byť tieto financie využité?

Oveľa lepšie by bolo, keby sa časť prostriedkov poskytla trhu cez podporu neziskoviek aj ziskoviek, ktoré už existujú. Na Slovensku sú to veľmi podfinancované segmenty, ktoré ťažko prežívajú a podpora z balíka sto miliónov eur by im veľmi pomohla.

SBA však má aj fajn programy – napríklad v spolupráci s Civitta Slovakia [pôvodne Neulogy] vysielajú firmy do Cambridge Innovation Centre v Bostone. Viem, že sa tam prihlasujú kvalitné start-upy a vďaka programu získajú

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy inovácie, ministerstvo hospodárstva, Sapie, SBA, startup