Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štátne peniaze na inovácie? Pravá ruka nevie, čo robí ľavá, tvrdí šéfka SAPIE

12.04.2019 | Tomáš Nejedlý

Diskusia (3 reakcie) Pravidlá diskusie

12.04.2019 | Roman Kanala

Aj v tomto má Švajčiarsko konkurenčnú výhodu. Reforma inštitúcií prebieha neustále a najviac ju vidno po každých voľbách. Vtedy sa rozdeľujú departementy a portfóliá radcov.

Švajčiari nemajú ministerstvá ako sa vyvinuli v kráľovstvách a potom prešli do republikánskeho zriadenia. Tým pádom nemajú ministrov. Moc je rozdelená medzi sedem federálnych radcov na federálnej úrovni a medzi štátnych radcov na republikovej úrovni. Tí si urobia sedenie za zatvorenými dverami a rozdelia si departementy podľa svojich schopností a kompetencií. Zas keď je niektorý z nich poľnohospodár alebo vinár, tak mu nedajú justíciu, ale armádu, lebo bol v armáde a chodí na povinné streľby. Ak dostane zahraničie, môže narobiť paseku. Tam je lepšie, ak to bude mať niekto s univerzitou, najlepšie zahraničných vzťahov alebo práva. Financie väčšinou dostávajú bankári alebo obchodníci. Dopravu inžinieri alebo podnikatelia.

Justícia a polícia, financie, zahraničné veci sa väčšinou nezdružujú s inými rezortmi. Zato ekonomika, sociálne veci, doprava, energia, životné prostredie, obrana, kultúra, šport sa ľubovoľne združujú. Nováčikovi nenaložia veľa, skúsenému sa neboja pridať.

A tak sa potom každých päť rokov všetko preorie a radcovi sa prispôsobia úrady. Tie sa niekedy aj zlučujú, alebo premenia. Tak sa nestane, že by bolo veľa nových výhonkov štátnej správy, ktoré 25 rokov neboli ostrihané.

12.04.2019 | HromBlesk

Ako píšete po 5 rokov preorú, zrušia vymania. Ale to presne našim darebákom stačí aby si vybrali svojich 10-15%. Pozrite sa na žiadosti na 288 MEUR na MS na vývoj a pochopíte že im stačí jeden rok aby rozkradli všetko.

12.04.2019 | LPB

"Oveľa lepšie by bolo..." No a najlepšie by bolo eurofondy zrušiť.