Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štátny dlh Česka v prvom polroku vzrástol o 3,5 miliardy eur

21.07.2019, 17:37 | TASR

Štátny dlh Českej republiky v prvom polroku 2019 vzrástol o 90,6 miliardy Kč (3,54 miliardy eur) na 1,713 bilióna Kč. Dôvodom jeho rastu bola snaha získať peniaze za výhodných podmienok na plánované splátky štátnych dlhopisov v tomto roku. V tlačovej správe o tom informovalo ministerstvo financií. Na každého Čecha tak hypoteticky pripadá dlh vyše 160-tisíc Kč.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Česko, dlh

V porovnaní s prvým štvrťrokom štátny dlh ku koncu júna klesol o takmer 19 miliárd Kč. Ministerstvo financií podľa hovorcu Michala Žurovca využilo priaznivé podmienky v prvom polroku a predfinancovalo takmer tri štvrtiny korunových splátok štátneho dlhu v tomto roku.

Pohyb nominálnej výšky štátneho dlhu je bežný jav a nič nevypovedá o trende zadlžovania sa krajiny, vysvetlil. Podľa ministerstva z dlhodobého hľadiska štátny dlh klesá. Informoval o tom portál spravodajského kanálu Českej televízie ČT24.

Neprehliadnite

Výšku dlhu ku koncu júna podľa ministerstva financií ovplyvnilo napríklad predfinancovanie júlovej splátky dlhopisov za 70 miliárd Kč. V druhom štvrťroku boli splatené dlhopisy sumou 80,9 miliardy Kč.

Celkovo ministerstvo za polrok predalo štátne dlhopisy za 181,8 miliardy Kč. Za prvých šesť mesiacov tohto roku predalo dlhopisy v eurách za 735 miliónov eur. Ich výnos je pritom záporný. Záporný úrok znamená, že investori v podstate platia štátu za to, že mu požičali peniaze.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Česko, dlh

Diskusia (0 reakcií)