Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ste na úrade práce a našli ste si zamestnanie? Štát vás za šikovnosť odmení

08.08.2019, 14:52 | Miroslav Homola | © 2019 News and Media Holding

Reč je o národných projektoch, ktoré realizuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny v spolupráci s rezortom práce. Projekty sú financované z Európskeho sociálneho fondu (ESF), Iniciatívy pre zamestnanosť mladých ľudí (IZM) a časť je aj zo štátneho rozpočtu (ŠR). Cieľom je motivovať mladých ľudí bez práce a dlhodobo nezamestnaných k tomu, aby si našli prácu a zlepšovať tým úroveň zamestnanosti na Slovensku. Žiadatelia však musia splniť niekoľko podmienok.

  • Tlačiť
  • 3

Nezamestnanosť na Slovensku dosiahla v roku 2018 úroveň 5,04 percenta. Podľa posledných údajov z júna tohto roka je ekonomicky aktívnych viac ako 2,7 milióna ľudí, disponibilný počet uchádzačov o zamestnanie je vyše 136 tisíc. Vláda sa snaží podporovať zamestnanosť aj prostredníctvom rôznym národných projektov.

Jedným z nich je aj projekt s názvom „REŠTART pre mladých uchádzačov o zamestnanie 2“, ktorý sa zameriava na mladých ľudí bez práce. Základnou podmienok je byť v evidencii úradu minimálne 1 mesiac. Finančný príspevok môžu získať aj dlhodobo nezamestnaní, na ktorých cieli národný projekt „REŠTART – Príležitosť pre dlhodobo nezamestnaných vrátiť sa na trh práce“. Aktívnym uchádzačom, ktorí sú v evidencii aspoň 2 roky a našli si zamestnanie sa venuje opatrenie číslo 1.

Neprehliadnite

Doba bez práce

Tieto konkrétne projekty sa týkajú len nezamestnaných mimo Bratislavského kraja. Pre mladých uchádzačov o prácu sa vyčlenilo takmer 29 miliónov eur. Viac ako polovica tohto rozpočtu je financovaná z Európskeho sociálneho fondu (ESF), vyše 37 percent poskytla Iniciatíva pre zamestnanosť mladých ľudí (IZM) a takmer 10 percent ide zo štátneho rozpočtu (ŠR). V projekte pre dlhodobo nezamestnaných na to bolo vyčlenených vyše 15,6 milióna eur, z čoho 85 percent financuje ESF a 15 percentami prispeje štát.

V prípade "reštartu" pre mladých majú nárok na príspevok

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy nezamestnanosť, Reštart