Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V kauze zmenky sa začínajú obštrukcie. Rusko doručil na súd péenku

18.11.2019, 10:30 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

V kauze údajného falšovania zmeniek za takmer 70 miliónov eur sa pred súdom objavili prvé náznaky obštrukcií. Obhajoba sa snaží odročiť pojednávanie pre údajnú práceneschopnosť Pavla Ruska. Péenku mu napísal pravdepodobne všeobecný lekár Peter Lipták, ktorý sa pred štyrmi rokmi v televízii priznal k braniu úplatkov.

  • Tlačiť
  • 9

Pojednávanie v kauze miliónových zmeniek pred senátom Špecializovaného trestného súdu malo v pondelok pokračovať výsluchmi znalcov. Očakávalo sa, že sa budú vyjadrovať k možnej pravosti sporných zmeniek za takmer 70 miliónov eur, a ďalším technickým záležitostiam.

Neprehliadnite

V tomto prípade pred súdom stojí mafián Marian Kočner obvinený v prípade vraždy Jána Kuciaka aj v prípadoch viacerých ekonomických trestných činov a bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko. Sú podozriví z toho, že sa podvodom snažili z televízie vymôcť desiatky miliónov eur.

Klasická obštrukcia

Pred tým, ako sa v pondelok mohlo začať pojednávať, predseda senátu Emil Klemanič predniesol ospravedlnenie P. Ruska a jeho žiadosť o odročenie pojednávania na začiatok decembra. Diagnózu, vzhľadom na ochranu osobných údajov, súd nešpecifikoval.

P. Rusko pôvodne so svojou neúčasťou na hlavnom pojednávaní nemal problém. Proces sa začal ešte v lete, ani raz doteraz v pojednávacej miestnosti nesedeli obaja obžalovaní. Koncom minulého týždňa sa však P. Rusko náhle rozhodol, že sa na aktuálnom pojednávaní chce zúčastniť. Deň nato však ochorel tak, že do súdnej siene vraj vojsť nemôže.

„Najprv 14. novembra P. Rusko mení svoj názor, že sa chce zúčastniť. Péenka je zo dňa 14. novembra a súdu ju doručuje 15. novembra, čo je klasický obštrukčný spôsob, akého sme boli svedkami aj v iných trestných veciach,“ konštatoval vo svojom vyjadrení prokurátor Ján Šanta.

Sporná je podľa neho aj diagnóza, ktorú lekár v doklade o práceneschopnosti uviedol. Podľa zákona totiž má byť lekárska správa o tom, že obžalovaného stav mu neumožňuje účasť na pojednávaní bez ohrozenia života, zhoršenia stavu alebo rozšírenia choroby.

Pavol RuskoZdroj: TASR

Péenka od pochybného lekára

„Meno lekára je totožné s menom lekára, ktorý verejne obhajoval korupciu v tejto krajine. Ak ide o tohto lekára pochybnej povesti, navyše všeobecného lekára, a nie špecialistu, prikláňam sa k vážnemu podozreniu, že ide o obštrukčné konanie zo strany obhajoby,“ vyhlásil pred senátom zástupca poškodenej televízie Markíza Daniel Lipšic.

Pred štyrmi rokmi sa v reportáži, práve v televízii Markíza, k braniu úplatkov priznal všeobecný lekár Peter Lipták. V tom čase ich volal „dary.“ V rozhovore pred kamerou prijímanie darov priznal s tým, že ich vraj potrebuje. Vyhlásil taktiež, že ak niekto nemá peniaze na zaplatenie, má smolu.

TREND sa momentálne pokúša overiť, či péenku P. Ruskovi skutočne vypísal P. Lipták z reportáže, alebo išlo o menovca.

Obhajca P. Ruska Marek Para sa voči tvrdeniam prokurátora aj D. Lipšica ohradzuje s tým, že klienta zastupuje od roku 2015 a doteraz žiadne obštrukcie neboli. „Zdravotný stav sa človeku môže skomplikovať, doteraz sa dostavil vždy,“ vyhlásil M. Para s tým, že P. Rusko nesúhlasí s tým, aby sa v pojednávaní pokračovalo.

Súd preto pojednávanie odročil až na začiatok decembra.

  • Tlačiť
  • 9

Tagy Marian Kočner, Pavol Rusko, súd, zmenky