Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Strabag zastavil práce v Mochovciach. Taliani vraj neplatia

18.05.2018, 12:02 | Ján Kováč | © 2018 News and Media Holding

Najväčšia investícia v dejinách Slovenska, dostavba jadrovej elektrárne Mochovce, má nový problém. Hlavný dodávateľ stavebných prác, spoločnosť Strabag, podľa informácií TRENDU prerušila minulý týždeň práce. Dôvodom má byť to, že mu zástupcovia talianskeho Enelu, ktorý vlastní Slovenské elektrárne (SE), od novembra minulého roka zadržiavajú platby.

  • Tlačiť
  • 8

V Mochovciach aj preto hrozí ďalší časový sklz. Omeškania sú nepriaznivé pre elektrárne aj pre štát, ktorý ich spoluvlastní. Spolu s nimi rastú náklady a odďaľuje sa moment, keď začnú nové bloky Mochoviec zarábať. Dokončené Mochovce by zároveň mohli mať pozitívny vplyv na ceny elektriny v regióne.

Celkovo majú SE dlhovať Strabagu 6 miliónov eur. Ďalšie stavebné práce by si mali vyžiadať dodatočných 23 miliónov. Medzi SE a Strabagom podľa informácií TRENDU chýba dohoda o dlžnej sume aj o spôsobe, ako zmluvne podchytiť chýbajúce práce.

„Spor s firmou Strabag je čisto obchodný a týka sa interpretácie niektorých zmluvných záväzkov. Vynaložili sme podstatné úsilie na vyjasnenie situácie a dúfame, že sa v krátkej dobe vyrieši,” uviedol hovorca SE Miroslav Šarišský.

Strabag sa k sporu vyjadriť nechcel. Rokovať o riešení sporu by mali v piatok.

Neprehliadnite

Miliardy pribúdali

Mochovce boli od začiatku problémový projekt. Firmy v Mochovciach šomrali na chaotické riadenie zo strany SE a ich materskej firmy Enel. Nikdy sa však nestalo, že by sa niektorý z hlavných dodávateľov sťažoval na neplatenie zo strany SE.

Enel svoj podiel v elektrárňach predal česko-slovenskej energetickej skupine EPH. Vzhľadom na komplikácie v Mochovciach sa však dohodli, že zo Slovenska odídu po etapách. Aktuálne je minoritným akcionárom. S prevodom posledných akcií sa ráta po dokončení rozostavaných blokov.

Strabag je aktuálne hlavným zhotoviteľom stavebnej časti. V Mochovciach má zhruba 200 ľudí vrátane subdodávateľov, v čase špičky ich tam bolo 4-tisíc. Zmluvná hodnota zákazky vrátane dodatkov sa z pôvodných 87 miliónov vyšplhala na takmer dvojnásobok.

Kontrakty v Mochovciach sa hýbali smerom nahor bežne. Dôvodom boli prísnejšie bezpečnostné opatrenia po katastrofe v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima. Ale podľa informácií zo stavby aj nezvládnutá koordinácia dodávateľov zo strany Slovenských elektrární a Enelu. Aj preto sa rozpočet opakovane navyšuje a harmonogram predlžuje. Pôvodný rozpočet Mochoviec bol 2,8 miliardy eur a termín dostavby prvého bloku mal byť rok 2012.

Aktuálne SE počítajú so sumou 5,4 miliardy s dokončením prvého bloku v roku 2018. Treba však dodať, že rozpočet sa po havárii v Japonsku zvyšoval aj pri iných nukleárnych projektoch v Európe.

Termíny meškajú

M. Šarišský uviedol, že spor so Strabagom

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy energetika, Mochovce, Strabag