Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štrajk v SND alebo prevádzkový kolaps?

31.07.2018, 16:20 | Peter Scherhaufer | © 2018 News and Media Holding

Štrajk umelcov a technických pracovníkov SND nemusí byť zďaleka tým najhorším možným scenárom na našej prvej divadelne scéne. Horším by bol už len prevádzkový kolaps inštitúcie.

  • Tlačiť
  • 25

Tagy

SND, štrajk

A ten by podľa predsedu Únie umelecko-technických zložiek SND Patrika Pačesa mohol nastať odchodom technických zamestnancov z divadla za lepšie platenou prácou. Ich aktuálne mzdy sa podľa neho pohybujú v rozmedzi od 500 do 700 eur v čistom. Za pravdu mu dáva aj predseda Únie sólistov opery SND František Šenigla.

Tému štrajku v SND otvorili médiá potom, ako vedenie SND nevyplatilo technickým zamestnancom, teda napríklad maskérkam, zvukárom či osvetľovačom, a administratíve pohyblivé zložky miezd za mesiac jún. Tie boli u jednotlivých pracovníkov podľa P. Pačesa v rozmedzí od 30 do 150 eur.

Naopak, nedotkli sa umeleckých pracovníkov, teda hercov či spevákov, ktorých pohyblivá zložka sa vypláca formou rolovného a je závislá od počtu odohraných predstavení. Takúto selekciu zamestnancov prvej a druhej triedy označili odborárski predáci za diskriminačnú.

Neprehliadnite

Dôvodom bol napnutý rozpočet

Ako dôvod seknutia s výkonnostnými príplatkami, na ktoré však nemajú zamestnanci podľa zákona nárok, uviedol generálny riaditeľ SND Marián Chudovský obmedzený rozpočet na rok 2018. Stalo sa tak v situácii, kedy národné divadlo investovalo do finančne náročných umeleckých produkcií, čím prehĺbilo svoju stratu v polovici tohto roka na milión eur.

„V rámci snahy držať krok s kultúrnou špičkou Európy bola uplynulá sezóna zároveň aj jednou z najdrahších, čo zahŕňalo investície do kvalitných scénických či kostýmových výprav, honoráre pre špičkových hosťujúcich sólistov a externých spolupracovníkov,“ uviedol generálny riaditeľ.

Na strane druhej pripomenul aj to, že vlani zarobilo SND na vstupenkách rekordnú sumu 3,5 milióna eur.

Inscenácia Pred západom slnka (SND)Zdroj: Collavino, SND

Výška prostriedkov

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 25

Tagy SND, štrajk