Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Strečno sa môže zosunúť kedykoľvek. Čo na to štát?

19.09.2017, 14:00 | TREND.sk

Pred dvomi mesiacmi spadla časť strečnianskeho brala. Nikomu sa nič nestalo, pretože cesta bola práve uzatvorená. Zosuv nastav v čase, keď skalný masív postupne rozoberali geotechnici.

  • Tlačiť
  • 4

Išlo o mimoriadnu situáciu, ktorá však môže nastať kedykoľvek. „Na severnej strane je veľa problémov,” konštatuje Branislav Prelovský z SG Geotechnika, ktorá sanuje Strečnianske bralo.

Už vlani na to upozornili geológovia. „Previsy a bloky s kubatúrou stoviek metrov kubických sa môžu neočakávane odtrhnúť a zosunúť, ale stačí aj menší skalný úlomok, ktorý po uvoľnení, saltácii a voľnom páde môže zraniť alebo usmrtiť človeka,” hovorilo sa v dokumente pre vládu.

Ani posledná udalosť však nepriniesla urýchlené riešenie. Na prelome augusta a septembra mali odborníci prerokovať situáciu na Strečne a rozhodnúť, čo sa bude ďalej diať.

Na vládu chcelo zatlačiť aj mesto Žilina. Ministerstvo životného prostredia, ktoré má sanáciu brala na starosti a peniaze idú z jeho rozpočtu, však hovorí, že si počká na záverečnú správu po ukončení súčasného čiastkového sanačného projektu.

„Až v samotnej záverečnej správe bude možné stanoviť ďalšie ciele v súvislosti s komplexným riešením sanácie skalného brala Strečno a rovnako aj odhadnúť finančné náklady na riešenie,” konštatuje hovorca rezortu životného prostredia Tomáš Ferenčák.

Záverečná správa bude hotová v októbri a podľa B. Prelovského, ak aj prijme vláda komplexné riešenie, nezačne sa so sanáciou skôr ako na budúci rok. „Dovtedy zostane prechod popod bralo nebezpečný,” hovorí.

O peniazoch hovoriť nechcú

Na otázku, či rezort životného prostredia rokuje s ministerstvom financií o tom, že by na budúci rok dostali z rozpočtu peniaze, hovorca neodpovedal. Na vytvorenie takzvanej ochrannej galérie bo bolo potrebných približne sedem miliónov eur.

Správa o tom, aké je bralo nebezpečné a aké riešenie by bolo adekvátne, odišla vláde už vlani. Tam geológovia upozornili na štyri kritické skalné bloky, ktoré vlani odhalil letecký prieskum. A odhadli aj sumu potrebnú na sanáciu. Suma by mohla byť nižšia o peniaze, ktoré rezort životného prostredia dal tento rok na sanáciu najväčších problémov.

Časti, v ktorých sa sanácia ukončuje, mali už byť vyriešené vyplnením trhlín a dutín cementovou maltou a kamenivom. Uvoľnené skalné bloky sa mali tiež ukotviť lanovými kotvami a na vybraných častiach brala sa mali umiestniť oceľové siete. Na tomto mieste by malo byť Strečno už bezpečné.

Pôvodne sa o sume sedem miliónov eur hovorilo pri vybudovaní konštrukcie, ktorá by podoprela skalný previs nad cestou. Toto riešenie presadzujú odborníci aj dnes. „Ale zatiaľ to nepadlo na úrodnú pôdu,” konštatuje B. Prelovský.

Cesta pod StrečnomZdroj: SITA

Naposledy bolo skalné bralo pod Strečnom sanované ešte pred 33 rokmi. Postupne sa vytvorili pukliny, pre ktoré vznikajú časté skalné zosuvy a úlomky padajú až na cestu.

Vláda schvaľuje preplatenie výdavkov

Aj ministerstvo dopravy bolo vlani za to, aby sa preskúmala možnosť riešiť havarijný stav trvalou ochranou úseku cesty I/18 železobetónovou galériou. Od tohto riešenia sa nakoniec upustilo. Dôvodom boli práve peniaze.

Nakoniec rezort životného prostredia našiel iba 1,1 milióna eur na čiastkovú sanáciu. Suma sa postupne navyšuje. Pôvodne bolo na sanáciu Strečnianskeho brala vyčlenených 900-tisíc eur, neskôr pribudlo ďalších 200-tisíc. Mimoriadna júlová situácia stála obec Strečno ďalších 328 718 eur. V stredu (20. septembra) má vláda rozhodnúť o tom, že obci práve tieto výdavky preplatí.

Prednosta Okresného úradu v Žiline Michal Lavrík v lete upozornil na pravdepodobnosť, že môže dôjsť opäť k mimoriadnej situácii. Takou bol napríklad prípad z roku 2008, keď uvoľnený balvan zabil českého turistu.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy cesty, Strečno, Žilina