Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Študenti dramaticky utekajú do Česka

26.11.2014 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Microsoft by mal Číne zaplatiť na daňových nedoplatkoch približne 140 miliónov dolárov

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Tagy

TREND.24

 • Novým členom Súdnej rady sa stal Dušan Čimo. Za kandidáta do funkcie D. Čima navrhla sudcovská rada Krajského súdu v Trnave, kde pôsobí, Združenie sudcov „Za otvorenú justíciu“ a 12 sudcov Najvyššieho súdu. Stal sa tak jedným z deviatich členov, ktorého do rady volia samotní sudcovia. Spomedzi 1 108 platných odovzdaných hlasov získal D. Čimo 342. Na neobsadený post kandidovali takisto sudca Krajského súdu v Žiline Martin Bargel (196 hlasov), bývalý šéf Najvyššieho súdu a Súdnej rady a terajší sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin (255) hlasov a sudkyňa Najvyššieho súdu Lenka Praženková (315 hlasov).

 • Počet slovenských študentov, ktorí odchádzajú na vysoké školy do Česka, dramaticky stúpa. Je to najväčšia hrozba, ktorej Slovensko čelí, povedal Ivan Ostrovský z Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA). Vlani študovalo na českých vysokých školách 6,4 percenta našich študentov, v roku 2003 to bolo 3,5 percenta. „Dopad tohto efektu môže byť pre Slovensko a jeho hospodárstvo mimoriadne dramatický,“ poznamenal s tým, že sú to zreteľné hrozby. Počty študentov na vysokých školách u nás klesajú, vlani bolo denných študentov 130-tisíc, externých o niečo viac ako 48-tisíc. Vyplýva to z desiateho hodnotenia fakúlt slovenských vysokých škôl, ktorého autorom je ARRA. Od roku 2006 sa počet prihlásených študentov na vysoké školy taktiež dramaticky znížil. V roku 2006 sa na školy prihlásilo 84 500 mladých, vlani 54 500.

  Zdroj: Maňo Štrauch • Poslanci schválili zákon o riešení krízových situácií na finančnom trhu. Na Slovensku by sa tak mal zaviesť nový rámec prevencie a riešenia možných krízových situácií na finančnom trhu. Vzniknúť by mala rada pre riešenie krízových situácií a národný fond na zhromažďovanie peňažných príspevkov vybraných inštitúcií. Cieľom je prebrať do slovenského právneho poriadku eurosmernice, ktorými sa stanovuje rámec pre ozdravenie a riešenie krízových situácií úverových inštitúcií a investičných spoločností.

 • Ministerstvo školstva plánuje zaviesť nový grantový systém, ktorým bude postupne meniť financovanie vysokých škôl. Dôležitú rolu v novom systéme zohrá súťaž. To znamená, že vysoké školy budú financované podľa toho, aká kvalita sa na školách tvorí pri výskumných projektoch. Povedal to novinárom po rokovaní vlády nový minister Juraj Draxler s tým, že financovanie podľa počtu študentov ostane v určitej miere zachované a nebudú ho drasticky meniť. Postupne však budú zvyšovať váhu niektorých faktorov vrátane výskumnej výkonnosti.

 • Ruská ekonomika sa v budúcom roku môže prepadnúť do recesie a devízové rezervy krajiny sa budú ďalej stenčovať. Tvrdí to medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s.

 • Číne by mala zaplatiť na daňových nedoplatkoch približne 140 miliónov dolárov americká spoločnosť Microsoft. Ide o prvý veľký cezhraničný prípad daňových únikov v Číne, pričom úrady zvyšujú tlak na americké spoločnosti pôsobiace v krajine. Čínska agentúra Xinhua informovala, že nemenovaná americká nadnárodná spoločnosť by mala čínskej vláde zaplatiť približne 840 miliónov jüanov (110 miliónov eur) na nezaplatených daniach a úrokoch a ďalších 100 miliónov jüanov dodatočných daní. Článok agentúry ďalej uvádza, že názov spoločnosti začína písmenom „M“, pričom táto firma patrí k 500 najväčším na svete. Táto spoločnosť taktiež založila svoju zahraničnú pobočku v roku 1995 v Pekingu, ktorú v plnom rozsahu vlastní. Microsoft je jedinou firmou, ktorá zodpovedá tomuto popisu.

 • Juhokórejský výrobca elektroniky Samsung Electronics spätne nakúpi svoje akcie za 2 miliardy dolárov. Podľa vyhlásenia pre regulačné úrady chce firma odkúpením 1,65 milióna kusov kmeňových akcií a 250-tisíc preferenčných akcií stabilizovať ich cenu a zvýšiť hodnotu pre existujúcich akcionárov. Najväčší výrobca smartfónov na svete naposledy skupoval vlastné akcie v roku 2007. Samsung čelí klesajúcemu podielu na trhu smartfónov a jeho tohtoročný zisk bude podľa odhadov najslabší za tri roky.

 • Spoločnosť Hewlett-Packard zaznamenala v štvrtom fiškálnom štvrťroku pokles tržieb takmer v každom podnikateľskom segmente. Tržby spoločnosti v štvrtom kvartáli finančného roka klesli o 2,5 % na 28,41 miliardy dolárov. Zisk firmy medziročne poklesol o 5,7 % na 1,33 miliardy.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Tagy TREND.24

Diskusia (0 reakcií)