Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štvorprúdovka z Košíc do Maďarska mešká

21.09.2012, 18:30 | Marek Legéň | SITA

Za takmer ročný sklz vo výstavbe môže podľa NDS archeologický prieskum

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Košice, NDS

Motoristi si na novú štvorprúdovku spájajúcu Košice s obcou Milhosť na hraniciach s Maďarskom počkajú dlhšie, než sa pôvodne počítalo. Približne 14-kilometrový úsek rýchlostnej cesty R4 nebude sprevádzkovaný podľa plánu vo februári 2013, ale pravdepodobne až koncom budúceho roka. Zdržanie zapríčinil archeologický prieskum, informoval v piatok šéf Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Milan Gajdoš.

Cestu začala v auguste 2010 stavať spoločnosť Skanska SK. V súčasnosti buduje viadukty a križovatku pri Šebastovciach, kde sa R4 pripojí na existujúcu dvojprúdovku.

„Archeologický prieskum výrazne zasiahol do harmonogramu výstavby cesty. Dnes môžeme konštatovať, že nám to posunie termín ukončenia prác niekde do horizontu konca budúceho roka,“ povedal po absolvovaní kontrolného dňa na stavbe M. Gajdoš.

Rýchlostná cesta R4 na úseku Košice – Milhosť by mala urýchliť prepravu z najväčšieho mesta na východe Slovenska do Bratislavy po maďarských diaľniciach. Komfortnému prejazdu zatiaľ bráni chýbajúca štvorprúdovka od hraníc do približne 60 kilometrov vzdialeného mesta Miškolc, odkiaľ sa dá pripojiť na diaľnicu. Južní susedia sa so stavbou neponáhľajú, cestu plánujú postaviť o niekoľko rokov.

Skanska zvíťazila v tendri na výstavbu úseku R4 s najnižšou ponukou 78 miliónov eur. Proti verdiktu diaľničiarov sa postavil konkurent Doprastav, NDS však sťažnosť firmy zamietla. Výstavba cesty sa má financovať z eurofondov a štátneho rozpočtu.

Úsek začína križovatkou Košice-juh, kde sa napája na cestu prvej triedy a výhľadovo na rýchlostnú cestu R2. Pokračuje koridorom medzi širokorozchodnou traťou a obcou Haniska, ďalej popri priemyselnom parku Kechnec a končí približne 150 metrov od hraničného priechodu.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Košice, NDS

Diskusia (0 reakcií)