Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štyri schránky, ktoré strašia Slovensko. Kto je za nimi?

07.12.2014, 18:40 | Adam Valček | © 2014 News and Media Holding

Zdravotnú poisťovňu Dôvera vlastní schránka dodnes, spoločnosti Towercom a SkyToll už majú jasnejšieho vlastníka.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika

Ekonomika

Prefto Holding

Zdravotná poisťovňa Dôvera mala vlani vyše 1,4 milióna poistencov, od ktorých vybrala 1,1 miliardy eur. Na zdravotnú starostlivosť potom poslala 848 miliónov eur. O pozadí poisťovne je známe len to, že polovicu akcií vlastní investičná skupina Penta (cez holandská firmu HICEE) a druhá polovica je písaná na cyperská schránku Prefto Holdings.

Jej jediným majiteľom je cyperská firma Molano Enterprises a jej jediným majiteľom je spoločnosť Flexsys Holding. Všetky schránky sídlia na rovnakej adrese v Nikózii. Majiteľom Flexsys Holdingu je Alekos Iakovidis a spoločnosť je blízka cyperskej účtovnícko-audítorskej spoločnosti Papakyriakou & Partners, ktorá sa okrem iného živí správou a zakladaním schránkových spoločností.

Na Slovensku za Prefto Holding vystupuje bratislavský advokát Daniel Futej. „Jediným akcionárom Prefta je Molano, ktorú kontrolujem ja,“ vyhlásil vlani D. Futej.

Už niekoľko rokov sa pritom špekuluje, že skutočným vlastníkom časti poisťovne je podnikateľ Juraj Široký, označovaný aj za mecenáša politickej strany Smer-SD. Keď sa vlani TREND pýtal J. Širokého na Dôveru, odkázal, že sa nemá dôvod vyjadrovať.

SkyToll

Spoločnosť SkyToll vlani vybrala na elektronickom mýte takmer 160 miliónov eur, za štyri roky fungovania mýtneho systému na Slovensku poslala na účty Národnej diaľničnej spoločnosti už vyše 610 miliónov eur. I keď SkyToll hospodári s veľkými peniazmi a od štátu dostane počas trinástich rokov 850 miliónov eur za vybudovanie a správu mýtneho systému, jeho vlastnícka štruktúra bola dlho neprehľadná.

Keď spoločnosť v roku 2009 vyhrala s najdrahšou ponukou tender na dodávku a prevádzku mýtneho systému, známe bolo len to, že desatinu akcií vlastní francúzska spoločnosť SanToll zo skupiny Sanef. Zvyšok akcií vlastnili cyperské schránky.

Neskôr sa priznala skupina J&T, že projekt spolufinancovala. So štátom okrem J&T o mýte rokoval aj podnikateľ Milan Fiľo, ktorý ovláda ružomberské papierne SCP Mondi a ktorého meno sa spomína v súvislosti s financovaním politickej strany Smer-SD. Prečo Fiľo v tejto veci rokoval so štátom, dodnes nevedno.

V roku 2012 získal 90 percent akcií český podnikateľ Petr Syrovátka, financovaný skupinou PPF českého miliardára Petra Kellnera. Ani P. Syrovátka neprezradil, od koho akcie nakupoval. Mená dovtedajších majiteľov mýta vie Protimonopolný úrad SR, no ani on ich nezverejnil v rozhodnutí o schválení obchodu, pretože P. Syrovátka označil informáciu za obchodné tajomstvo.

Towercom

Spoločnosť Towercom má na Slovensku monopol na šírenie digitálneho pozemského televízneho a rozhlasového vysielania (DVB-T) a priamo tak ovplyvňuje, aké televízne stanice si naladíme. Až v roku 2021 uvoľní prvú časť frekvencií, ktoré by mohli prilákať konkurenciu. Prevažnú časť frekvencií na šírenie televízie a rozhlasu má pridelenú až do roku 2029.

Ani vlastnícka štruktúra Towercomu nebola nikdy priehľadná, donedávna túto spoločnosť na papieri vlastnila londýnska schránková firma Hampden Investments. Protimonopolného úradu SR v roku 2007 zistil, že schránku ovláda bratislavský podnikateľ Tomáš Bujňák. Bývalý predseda Telekomunikačného úradu SR Branislav Máčaj roky opakoval, že skutočným majiteľom Towercomu bola skupina J&T, ktorá naopak prepojenie odmietala.

Utajení akcionári medzičasom Towercom predali, v auguste ju ovládla austrálska investičný skupina Macquarie Infrastructure and Real Assets.

Lemikon Limited

Cyperská schránková spoločnosť Lemikon Limited v roku 2008 kúpila pohľadávku voči národnej lotériovej spoločnosti Tipos vo výške 33 miliónov eur. Lemikon si peniaze nárokuje za to, že Tipos mal neoprávnene využívať know-how bývalej Športky súvisiace s číselnými lotériami Mates, Športka a Šanca. Momentálne môže dosahovať výške pohľadávky vrátane úrokov a nákladov na právnikov asi 90 miliónov eur, spor medzi Lemikonom a Tiposom stále nie je rozsúdený.

O spoločnosti Lemikon Limited sa toho vie málo, v roku 2008 schránku spojil český novinár Miroslav Motejlek s podnikateľom Radovanom Vítkom. Schránku totiž zastupoval jeho „dvorný“ advokát Tomáš Rybář. Neskôr začali stopy z Lemikonu viesť k J&T.

Akcionárom Lemikonu je dodnes lichtenštajnská spoločnosť Lemikon Management ktorý sídli v meste Ruggell. Na rovnakej adrese na Industriestrasse sídlia desiatky firiem, sídlo si tu udávali aj spoločnosti s vplyvom J&T. „Na založení a správe Lemikonu sa nepodieľame,“ povedala v roku 2011 denníku Sme hovorkyňa J&T Nikol Kubaská.

Lemikon Management sa nechal 29. októbra 2014 vymazať z lichtenštajnského obchodného registra s vysvetlením, že svoje sídlo sťahuje do iného daňového raja – do Panamy. Presídlenie spoločnosti by nemalo mať vplyv na cyperskú schránku Lemikon Limited a pravdepodobne súvisí s najnovšou dohodou o výmene daňových informácií. Lichtenštajnsko totiž začne s ostatnými štátmi Európy a sveta zdieľať viac informácií o skutočných majiteľoch schránok, na rozdiel od Panamy, kde je ešte stále možné úplne anonymné vlastníctvo spoločností.

Článok je súčasť titulkovej témy aktuálneho vydania týždenníka TREND 48/2014 Fico schránky neotvorí

TREND 48/2014

TREND 48/2014

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 48/2014. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Ekonomika

Tagy Dôvera, mýto, Skytoll, Tipos, TREND 48/2014 - Schránky