Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Súd zamietol žalobu Penty proti štátu

19.07.2019, 11:21 | Mária Hunková | © 2019 News and Media Holding

Spor medzi Pentou a štátom, ktorý sa ťahal osem rokov, má definitívnu bodku. Sudkyňa Zuzana Belanová na piatkovom pojednávaní na Okresnom súde Bratislava I. zamietla žalobu o náhradu škody za zákaz vyplácania zisku, ktorý presadila ešte prvá vláda Roberta Fica. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

  • Tlačiť
  • 11

Aktualizované o stanovisko ministerstva zdravotníctva.

V roku 2011 Ústavný súd rozhodol, že zákaz zisku bol protiústavný. Ešte v ten istý rok investičná skupina Penta, ktorá vlastní zdravotnú poisťovňu Dôvera cez spoločnosť HICEE, podala žalobu na štát. Súdila sa o historicky najvyššiu náhradu škody. Pôvodne išlo o 750 miliónov eur. Neskôr sumu upravili na 408 miliónov eur aj s úrokmi.

Neprehliadnite

Sudkyňa zamietla žalobu majiteľa zdravotnej poisťovne Dôvera s tým, že nepreukázal, že pretrváva škoda, ktorá mu údajne vznikla. Penta tvrdila, že ku dňu zákazu zisku v roku 2008 stratila hodnotu svojej investície.

„Posudky, ktoré boli predložené a tvrdili, že škoda, ktorá vznikla naďalej pretrváva, v konaní neboli spôsobilé toto tvrdenie preukázať,“ povedala Z. Belanová.

Opäť žiadali prerušiť konanie

Právni zástupcovia štátu sa opakovane počas pojednávaní snažili na svoju stranu získať sudkyňu Z. Belanovú napríklad aj posudkom ústavného právnika Jána Drgonca, ktorý vypracoval pre ministerstvo financií. Podľa neho, napriek verdiktu Ústavného sudu spred ôsmich rokov, zostali niektoré otázky ohľadne práva zdravotných poisťovní vyplácať si zisk nezodpovedané.

Medzi nimi napríklad aj tie, či zdravotné poisťovne pri svojej činnosti narábajú s vlastným majetkom, či vykonávajú hospodársku činnosť alebo či sa môžu uchádzať o ochranu v súlade s ústavou garantovaným právom podnikať.

Právnici štátu sa snažili

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Tagy Penta, súd, zákaz zisku