Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Súdna rada rozhodne o problémových sudkyniach

26.01.2020, 10:50 | TASR

Súdna rada v utorok na svojom riadnom zasadnutí rozhodne o návrhu ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) o dočasnom pozastavení funkcie sudkýň Zuzany Maruniakovej a Denisy Cvikovej. Súdna rada o tom informuje na svojom webe.

  • Tlačiť
  • 1

Sudkyne sú podozrivé z toho, že boli ovplyvňované Marianom Kočnerom, ktorý je obžalovaný z falšovania zmeniek a objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Gál podal svoj návrh po prejdení legislatívnych zmien, ktoré ho oprávňujú, aby takýto návrh podal aj bez toho, aby bolo sudkyniam vznesené obvinenie v trestnom konaní.

Zuzana Maruniaková je sudkyňa Okresného súdu Bratislava V, o ktorej si mal Marian Kočner písať s bývalou štátnou tajomníčkou ministra spravodlivosti Monikou Jankovskou cez šifrovanú aplikáciu Threema.

Z ich komunikácie vyplynulo, že bola Z. Maruniaková M. Jankovskou ovplyvňovaná, aby rozhodla v prospech Mariana Kočnera v jeho spore s TV Markíza o jednu zo štyroch zmeniek.

Neprehliadnite

Tie mal podľa Úradu špeciálnej prokuratúry M. Kočner s bývalým riaditeľom televízie Pavlom Ruskom sfalšovať, za čo sú súdení na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

Denisa Cviková je sudkyňa, ktorá mala Z. Maruniakovej pomáhať v rozhodovaní napriek tomu, že nešlo o jej prípad. Podľa hovorkyne Kancelária Súdnej rady SR Veroniky Müller pozvala predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková obe sudkyne na zasadnutie, aby sa k návrhu ministra vyjadrili.

„Či sa sudkyne na zasadnutí Súdnej rady zúčastnia, je na ich rozhodnutí a uvážení,“ uzavrela V. Müller.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Marian Kočner, súd