Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Súkromné záchranky odovzdajú rajóny

21.04.2009, 21:24 | gb | © 2009 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Miesto štátnym prevádzkovateľom záchraniek budú musieť uvoľniť súkromné firmy, ktoré do podnikania – nákupu áut s vybavením, vybudovania priestorov, zaplatenia lekárov a záchranárov – investovali pred necelými štyrmi rokmi. Ohrozené firmy možno nájsť ľahko. V Bratislave to môže byť IRS.

Jej majiteľ Ivan Baláži na otázku, či očakáva, že o licencie príde, iba poznamenal: „Viete viac ako ja.“ Z trhu možno odíde i Svet zdravia. Ďalšia firma pôsobiaca v okolí Bratislavy – Life Star Emergency zrejme prežije. Ťažko odhadnúť, ktoré miesta jej zostanú, no v súčasnosti má k štátnemu záchranárskemu biznisu najbližšie. Jej niekdajší šéf a spolumajiteľ Boris Moťovský je človek, ktorý dnes vedie štátnu Záchrannú a dopravnú zdravotnú službu (ZDZS).

Na východe patrí medzi ohrozené druhy najsilnejšia firma Falck Záchranná, za ktorou stojí dánsky investor. Úradníkom ministerstva sa na nej môžu nepáčiť dve veci. Že je momentálne najsilnejšia a že jej pri vstupe na trh asistovala skupina Penta, ktorá je so štátom znepriatelená.

Falck patrí k najlepšie organizovaným a školeným záchranárskym skupinám na Slovensku, podobne ako ďalšia firma z okresu Poprad – Emergency Medical Systems (EMS). No chuť na jej body si robí štátna popradská nemocnica. Tá doteraz čakala na výjazdy iba na štyroch stanovištiach. Ďalšie rajóny by jej ekonomike pomohli.

Očakávané preferovanie štátnych hráčov môže znamenať koniec efektívnosti. Priehľadné a dobre zorganizované spoločnosti vykazujú zaujímavý zisk. Napríklad Falck Záchranná podľa dostupných údajov dosiahla v roku 2007 tržby 21 miliónov a akcionári si mohli rozdeliť takmer dva milióny eur.

Ziskoví sú aj ostatní väčší prevádzkovatelia. Ako sa darí štátnym záchrankám, sa nedá zistiť. Štátne firmy čísla nezverejňujú a rezort zdravotníctva odkazuje na ZDSZ. Jej riaditeľ B. Moťovský otázky o hospodárení firmy ignoroval.

  • Tlačiť
  • 1