Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sulík vyzval kollárovcov na odchod zo strany

11.04.2013, 10:39 | SITA

Minimálne šance na zotrvanie v SaS dáva aj Daniel Krajcer

  • Tlačiť
  • 3

Tagy

Sulík

Aktualizované o 12:15 o reakciu Jozefa Kollára

Predseda SaS Richard Sulík vyzval Jozefa Kollára na odchod zo strany. „Po dôkladnom vyhodnotení posledných aktivít Jozefa Kollára a jeho prívržencov ich vyzývam, aby opustili stranu Sloboda a Solidarita,“ napísal v tlačovej správe Sulík s tým, že jeho opakovanému záujmu hľadať prienik názorov a udržať jednotu strany dodávali energiu aj slová Jozefa Kollára, ktorý pred voľbami predsedu strany vyhlásil, že bude pre SaS ďalej naplno pracovať bez ohľadu na výsledok marcového kongresu.

Hodnota tohto záväzku je podľa R. Sulíka už nulová. „Neúspešný kandidát na predsedu SaS sa odmietol stať podpredsedom a dnes otvorene hovorí, že v ďalšom smerovaní strany nevidí svoje miesto. A to aj napriek tomu, že som akceptoval významnú časť jeho zámerov z predvolebného programu v nádeji, že ich budeme napĺňať spoločne,“ zdôraznil R. Sulík.

Zároveň upozornil, že poslanec SaS a člen Republikovej rady Daniel Krajcer zas tvrdí, že šanca ostať v SaS je minimálna. „Berieme to na vedomie. Dámy a páni v SaS, ktorí sa nedokážete vyrovnať s porážkou, odíďte. Urobte to hneď a dôstojne s ohľadom na svoju vlastnú tvár, ak vám už na členoch SaS, ktorí chcú v strane zostať, nezáleží,“ vyhlásil R. Sulík.

V strane sa podľa Kollára začalo krágľovanie v množnom čísle

Výzvou R. Sulíka na odchod kollárovcov zo strany nastáva podľa Jozefa Kollára v SaS krágľovanie. Ako povedal pre agentúru SITA, už nejde o krágľovanie v jednotnom čísle ako pri odvolaní Juraja Miškova z postu podpredsedu SaS, ale v množnom čísle, keď Sulík vyzval na odchod takmer polovicu strany.

„Sulík sa dnes demaskoval. Nie je líder, ktorý spája a priťahuje, ale je lídrom, ktorý rozdeľuje a odtláča ľudí od seba. Toto nepatrí do základnej výbavy politika,“ povedal Kollár. Zároveň potvrdil, že svoje rozhodnutie o zotrvaní, alebo odchode zo strany oznámi v utorok na tlačovej konferencii.

R. Sulík sa s J. Kollárom stretol v utorok. Kollár po stretnutí povedal, že ich názory na budovanie straníckych štruktúr a denno-denný výkon politiky sú nezlučiteľné. „Prienik nie je možný,“ uviedol po stretnutí so Sulíkom Kollár.

Zdôraznil, že Sulíkovi nebude stáť v ceste pri jeho riadení SaS. Zároveň povedal, že zostáva v strane, prípadný odchod však nevylučuje. „Zvažujem všetky možnosti a nevylučujem žiadnu z nich,“ poznamenal J. Kollár. Zároveň pripúšťa, že možno v roku 2016 sa jeho cesty so stranou SaS spoja.

Delegáti na kongrese SaS 16. marca rozhodli, že predsedom strany zostáva Richard Sulík. Na kongrese v Prešove za neho hlasovalo 134 delegátov a za J. Kollára 121 delegátov. Ten si dal pre zotrvanie v strane podmienku, že R. Sulík nebude "krágľovať" jeho ľudí.

Odchodom viac ako troch poslancov môže prísť o poslanecký klub

Ak z SaS odídu viac ako traja poslanci, liberáli môžu prísť o svoj poslanecký klub v parlamente. Dnes má poslanecký klub SaS 11 členov, a na vznik klubu treba aspoň osem poslancov.

"Rokovací poriadok parlamentu rieši vznik poslaneckého klubu, na ktorý treba minimálne osem poslancov. Nerieši však jeho zánik. Ak poslanecký klub nemá osem poslancov, podľa môjho názoru nespĺňa podmienku, aby ako klub existoval," myslí si podpredsedníčka parlamentu a predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková. Ak by počet poslancov SaS klesol pod číslo osem, podľa J. Laššákovej by o situácii mali diskutovať vo vedení národnej rady.

Podpredseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan pripomenul, že nie všetko rieši zákon alebo rokovací poriadok, v takom prípade prichádzajú na rad zvyklosti. V národnej rade podľa jeho slov existuje precedens v obdobnom prípade, keď sa počas vlády Ivety Radičovej v roku 2011 rozpadol poslanecký klub SNS. Hoci ústavnoprávny výbor vtedy prijal nezáväzné stanovisko, že osem členov poslaneckého klubu je potrebných nielen na vznik, ale aj na jeho existenciu, vtedajší predseda parlamentu Richard Sulík poslanecký klub národniarov nerozpustil a do konca volebného obdobia fungoval so siedmimi poslancami.

Ešte v roku 2001 bola situácia opačná, aj vtedy po rozpade poslaneckého klubu SNS ústavnoprávny výbor nezáväzne rozhodol, že nielen na vznik, ale aj na celú existenciu klubu treba minimálne osem poslancov. Poslanecký klub SNS vtedy zanikol. 

Zdroj: Foto - SITA / Ľudovít Vaniher

Ilustračné foto - SITA / Ľudovít Vaniher

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Sulík