Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Supermarkety sa zlepšili. Štát sa chystá umravniť mäsiarov či podvodníkov z trhovísk

14.03.2017, 18:00 | Ivan Haluza | © 2017 News and Media Holding

Dlhé roky štát najostrejšie upozorňoval na znižovanie kvality a bezpečnosti potravín v najväčších predajniach tunajších supermarketov i hypermarketov. Dnes majú strážcovia potravín viac zacielené na iné slabšie ohnivká domácej ponuky.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

„Sme radi, že sa v kvalite zlepšujú supermarkety a hypermarkety, ktoré boli v minulých rokoch najväčším problémom. Naše najväčšie predajne sa zlepšili naozaj veľmi citeľne. Teraz sa chceme viac zamerať na naše trhoviská i dovozy potravinárskych surovín na ďalšie spracovanie, ktoré si realizujú naši potravinári,“ hovorí ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozef Bíreš.

Neprehliadnite

Druhotriedne mäso z cudziny

Pri intenzívnejších kontrolách čerstvých a mrazených potravinárskych surovín z dovozu sa chce ŠVPS najviac zamerať najmä na importy bravčoviny a hovädziny. „Bohužiaľ pri okresaných stavoch nášho dobytka i prasiat, ktoré nekryjú domácu spotrebu mäsa, sa musia mäsokombináty zásobovať surovinou aj z cudziny. To dovozové mäso na ďalšiu výrobu salám či párkov však často nemá potrebnú kvalitu,“ hovorí šéf veterinárov.

Problém je podľa neho v tom, že v rámci krajín EÚ sprevádzajú potravinárske suroviny na ďalšie spracovanie iba obchodné dokumenty, a nie zdravotné certifikáty. „Samozrejme, obchodný doklad znesie všetko a napíše sa tam čokoľvek,“ hovorí J. Bíreš. Takto podľa neho trebárs pred pár rokmi po EÚ ľahšie putovalo aj konské mäso vydávané za hovädzinu. Lebo jednoducho na obchodný doklad sa len napísalo, že to ma byť hovädzina. Problém bol, že v následne vyprodukovaných hovädzích výrobkoch bola koňacina.

S menej kvalitným mäsom z dovozu sa podvádza aj na pultoch obchodov, nielen v mäsokombinátoch. „Zisťujeme, že sa tu ponúka spotrebiteľom čerstvé chladené mäso i keď je rozmrazené. Už sme na to vyvinuli špeciálny test, a tak vieme, ktorý predajca podvádza,“ hovorí šéf veterinárov.

Príliš laxní starostovia

Okrem dovozcov surovín z cudziny vidí J. Bíreš ako rizikovejšie aj menšie predajne, trhoviská a tiež predaje potravín po dedinách z dodávkových áut – takzvané ambulantné predaje.

„V poslednom období zaznamenávame v menších predajniach len slabšie zlepšovanie kvality a žiadne zlepšenie nevidíme na trhoviskách a pri ambulantnom predaji priamo z dodávkových automobilov,“ hovorí J. Bíreš s tým, že práve na tieto uzly domáceho biznisu s potravinami sa tento rok jeho kontrolóri tiež zamerajú viac.

Malé obchody sú plne v kompetencii správy. No ak sa ma zlepšiť aj kontrola trhov i ambulantného predaja, pôjde to len tak, že s inšpektormi ŠVPS začnú lepšie spolupracovať aj vedenia miest a obci. Lebo práve oni takého predaje povoľujú. „Niektorí starostovia sú k predajcom, ktorí len tak dovezú mäso na dodávke spoza hranice veľmi benevoletní. Naši inšpektori v regiónoch by mali mať od starostov každý jeden takýto predaj nahlásený. Bohužiaľ sa to tak vždy nedeje,“ hovorí J. Bíreš s dôvetkom, že ak by ale v obciach nastal nejaký zdravotný problém zo skazených potravín, boli by za to zodpovední aj ich starostovia, ktorí to dovolili predávať bez kontroly.

Rizikoví ale nemusia byť len predajcovia spoza hraníc. „Na trhoch sme objavili aj našich domácich predajcov, čo si z reťazcov nakúpili lacnejšie kurčatá pred expiráciou, no išli ich predať na trh ako svoje vlastné z vlastného dvora,“ pokračuje J. Bíreš.

Charita pod kontrolou

Viac bude ŠVPS v budúcnosti kontrolovať aj darovanie potravín po dátume minimálnej trvanlivosti, lebo sú to tiež potenciálne rizikové potraviny.

Zatiaľ sa ŠVPS nahlásilo iba deväť subjektov, ktoré chcú takéto produkty dávať sociálne slabším ľuďom, no podľa J. Bíreša ich podľa predbežných odhadov bude minimálne dvadsať.

Hydina super – víno slabšie

Všetky aktuálne ciele na zintenzívnenie kontrol podľa šéfa veteriny vychádzajú z posledných kontrol.

Okrem mäsových produktov vyrábaných z dovozového mäsa pochybnejšej kvality podľa neho ŠVPS nie je v poslednom čase spokojná ani s predajom vín. A to hlavne s predajom vín vo 

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu TRENDU. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy intenzívnejšie, Jozef Bireš, kontrola, potraviny

Diskusia (0 reakcií)