Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sušienky s jedom na potkany vyvážali Poliaci aj na Slovensko

21.01.2013, 15:45 | ČTK | TREND.sk

Tesco aj Kaulfand ich už sťahujú z predaja

  • Tlačiť
  • 6

Poľská hygienická služba sa snaží zistiť pôvod jedu na potkany, ktorý sa dostal do sušeného mlieka obsiahnutého v sušienkach poľského výrobcu Magnolia. Podľa agentúry PAP, ktorá sa odvoláva na hovorcu poľskej hygienickej služby, sa časť kontaminovaných výrobkov dostala do tovaru vyvážaného do štyroch európskych krajín vrátane Slovenska.

Jed sa údajne dostal do sušeného mlieka vo výrobni Rokitnianka v obci Szczekociny na juhu Poľska. Upozornenie, ktoré firma Magnolia vyslala aj do európskeho systému rýchleho varovania RASFF, sa týka sušienok vyrobených po 22. novembri 2012. Distribúcia kontaminovaného tovaru zo skladov firmy Magnolia v Lubsku na západe Poľska bola podľa vedenia firmy zastavená. Kontamináciu podľa poľských médií odhalil zamestnanec továrne na výrobu sušienok.

Šesť druhov výrobkov firmy Magnolia s otráveným mliekom však už odoslali do poľskej distribučnej siete a niektoré vyviezli podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR na Slovensko, do Česka, Nemecka a Litvy. Poľské médiá uvádzajú namiesto Litvy Lotyšsko.

"Podľa doterajších zistení niektoré druhy vaflových trubičiek - Stilla DolceCocoa Rolls 2x50g (Rurka waflowa oblewana wewnątrz kremem czekoladowym z czekolady mlecznej), Vanila wafles (Wafle z kremem waniliowym), Wafle Max (Rurka waflowa sucha cienka 70 g), Poesia Milk Cream (Wafle mleczne Poezja), Wiener Eiswaffel (Wafle z kremem waniliowym) boli dovezené na Slovensko a predávané v spoločnosti Tesco a Kaufland. Obe spoločnosti sťahujú výrobky z predaja," informuje veterinárna a potravinová správa. Kauzy sa ujali vyšetrovatelia poľskej prokuratúry, ktorí sa snažia zistiť pôvodcu otravy.

"Spoločnosť Tesco Stores doviezla len jeden druh trubičiek a to s vanilkovým krémom s dátumom minimálnej trvanlivosti 21.04.2013 a 10.05.2013, tieto nedistribuuje a sú sťahované z predaja. Spoločnosť Kaufland SR v. o. s. sťahuje z predaja Stilla Dolce trubičky plnka kakao, 2 x 50g," uvádza ďalej web stránka potravinovej správy. Slovákov ďalej varuje, aby sušienky nepoužívali ani ako krmivo pre zvieratá.

Poľská hygienická služba odporučila kupujúcim tieto výrobky buď vyhodiť, alebo vrátiť do predajne. Na predpokladanom mieste kontaminácie v Szczekocinách už údajne prijali "primerané opatrenia".

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP / Disney Enterprises and Pixar Animation Studios

  • Tlačiť
  • 6