Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Švajčiari azylantom nechávajú tisíc frankov. Všetko ostatné, čo vlastnia, musia odovzdať

15.01.2016, 14:40 | ČTK

Vysídlenci, ktorí hľadajú vo Švajčiarsku azyl, si zo zákona môžu ponechať len majetok do výšky tisíc frankov, všetko ostatné musia v rámci spoluúčasti na svojej starostlivosti odovzdať.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

O doteraz neznámej praxi, ktorú podľa všetkého alpská konfederácia uplatňuje už dlho, teraz informovala švajčiarska rozhlasová a televízna spoločnosť SRF. Podobné opatrenia chystá aj Dánsko, kde sa parlamentné strany dohodli na hranici 10-tisíc dánskych korún.

SRF vo svojej relácii informovala o sýrskom otcovi, ktorý vo vlasti predal dom, aby mal na cestu do Európy a na platby pašeráckym mafiám. Na hraniciach so Švajčiarskom mu ešte zostávalo v prepočte asi 1 800 eur.

„Mohol som si nechať tisíc frankov, zvyšok peňazí som musel odovzdať. Dostal som na to účet,“ povedal.

Povinné spolufinancovanie

Švajčiarsky úrad pre migráciu spomínaný postup potvrdil. Podľa platného zákona sa utečenci musia podľa svojich možností podieľať na spolufinancovaní azylového konania aj sociálnej pomoci.

Akonáhle získajú prácu, štát im strháva desať percent z platu. Zrážky trvajú maximálne desať rokov, môžu byť aj kratšie, ak odvody dosiahnu celkovú sumu 15-tisíc frankov, uviedla hovorkyňa úradu pre migráciu Léa Wertheimerová.

Žiadatelia o azyl, ktorí sa rozhodnú Švajčiarsko do siedmich mesiacov dobrovoľne opustiť, dostanú odobrané peniaze späť.

Podobný postup čoskoro čaká aj utečencov žiadajúcich o ochranu v Dánsku, príslušný návrh má v parlamente dostatočnú podporu. Opatrenie počíta s tým, že migranti si budú môcť ponechať úspory vo výške 10-tisíc dánskych korún a tiež veci, ku ktorým majú osobitný citový vzťah, ako sú napríklad snubné a zásnubné prstene či rodinné portréty.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy migranti, Švajčiarsko, utečenci