Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Švajčiari jasne zavrhli základný príjem

05.06.2016, 14:40 | ČTK

Švajčiari v nedeľňajšom referende jasne zamietli návrh, aby ich krajina ako prvá na svete zaviedla garantovaný štátny príjem pre všetkých občanov. Ten mal podľa návrhu predstavovať sumu 2 500 frankov (približne 2 250 eur) bez ohľadu na to, či dotyčný pracuje, alebo je nezamestnaný. Na druhú stranu by krajina zrušila všetky sociálne dávky, podpory aj príspevky. Proti sa vyjadrilo 78 percent hlasujúcich, uviedla miestna televízia krátko po poludňajšom uzatvorení volebných miestností. Oficiálne výsledky sa očakávajú až večer.

  • Tlačiť
  • 1

Unikátny návrh rozvíril živé debaty, bolo však zrejmé, že má len slabé šance na prijatie. Na tom podľa agentúry AFP nie je nič divného. Stačí si spomenúť, že Švajčiari si v roku 2012 odmietli predĺžiť platenú dovolenku zo štyroch na šesť týždňov v obave zo straty konkurencieschopnosti krajiny, ktorá je známa svojou vysokou pracovnou morálkou.

Návrh na zaručený príjem však získal 100-tisíc podpisov, ktoré boli potrebné na predloženie k všeľudovému hlasovaniu. Poberať zaručený mesačný príjem od štátu by v prípade schválenia mali nielen Švajčiari, ale aj cudzinci žijúci v krajine najmenej päť rokov, a to bez ohľadu na to, či pracujú, alebo nie. V prípade neplnoletých by tento príjem predstavoval sumu 625 frankov (približne 560 eur).

Neprehliadnite

Príliš drahá utópia

Vzhľadom na vysoké náklady na život v alpskej republike však ide o pomerne nízke čiastky. „Je to sen, ktorý existuje už dlho, ale teraz sa stal nenahraditeľným vzhľadom k rastúcej nezamestnanosti spôsobenej robotizáciou,“ vysvetlil jeden z otcov a podporovateľov návrhu Ralph Kundig.

Vláda a väčšina politických strán však projekt kritizuje ako príliš drahú utópiu. „Je to starý sen, tak trocha marxistický. Je v ňom veľa dobrých úmyslov, ale žiadne ekonomické myslenie,“ usúdil Charles Wyplosz. Preťatie väzieb medzi prácou a mzdou by podľa neho viedlo k tomu, že „ľudia budú menej robiť“.

Voliči v nedeľu hlasovali taktiež o revízii azylového zákona, o povolení preimplantačnej genetickej diagnostiky či o zmenách vo využívaní dane z ropných olejov.

O zavedení zaručeného príjmu sa uvažuje aj v iných krajinách. Fínska vláda túto myšlienku plánuje otestovať na skupine 8-tisíc ľudí s nízkym príjmom. V holandskom meste Utrecht sa má experiment rozbehnúť v januári 2017, pripomenula stanica BBC.

Aktualizované 5. júna 2016 o 19:45:

Švajčiari v nedeľňajšom referende jasne zamietli možnosť, že ich krajina zavedie garantovaný štátny príjem pre všetkých občanov. Iniciátori návrhu však hovoria o „senzačnom úspechu“. Návrh podporilo 23,1 percenta voličov, čo je podľa hovorcu iniciátorov „omnoho viac, ako sa čakalo“. „Znamená to, že diskusia pokračuje, a to aj v medzinárodnom meradle,“ dodal hovorca.

Voliči v nedeľu naopak v referende schválili revíziu azylového zákona, ktorá by mala výrazne urýchliť azylové riadenie. Švajčiari takisto odsúhlasili používanie preimplantačnej genetickej diagnostiky.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy referendum, Švajčiarsko, základný príjem