Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Švajčiari odmietli automatickú deportáciu odsúdených cudzincov

28.02.2016, 08:55 | ČTK

Švajčiari sa v nedeľu budú v referende vyjadrovať k štyrom iniciatívam. Okrem iného sa vyjadria k sprísneniu pravidiel pre vyhostenie cudzincov, ktorí sa dopustili trestných činov. Ďalší návrh má zmeniť ústavu tak, že v krajine nebudú môcť homosexuálne páry uzatvárať manželský zväzok. Hlasovať budú aj o zákaze prístupu finančných investorov na potravinové burzy či o rozšírení Gotthardského tunela.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Iniciatíva vládnej Švajčiarskej ľudovej strany (SVP) nazývaná Za efektívne vyhostenie zahraničných zločincov má sprísniť platné pravidlá o vyhostení cudzincov, ktorí sa dopustili závažných trestných činov. O nich rozhodli Švajčiari v referende už v roku 2010.

Podľa kritikov by sa však prijatím tejto iniciatívy obišli sudcovia, ktorí by už nerozhodovali o každom prípade individuálne. Návrh predpokladá automatickú deportáciu cudzincov odsúdených za násilné trestné činy hneď potom, čo si odpykajú trest.

Druhou skupinou sú menej závažné činy, pokiaľ sa ich cudzinci dopustia druhýkrát počas desiatich rokov. Podľa ministra zahraničia Didiera Burkhaltera však môže opatrenie postihnúť napríklad aj gazdinú, ktorá žije v krajine 30 rokov, keď nepošle včas daňové priznanie.

Švajčiari v nedeľu budú hlasovať aj o iniciatíve, ktorá má zakotviť do ústavy definíciu manželstva ako „zväzok muža a ženy“, čím sa legislatívne zamedzí svadbám osôb rovnakého pohlavia. Vo Švajčiarsku platí od januára 2007 možnosť uzatvárať registrované partnerstvá, páry si však nemôžu adoptovať deti.

Aktualizované 28. februára 2016 o 20:40

Švajčiari v referende odmietli sprísnenie pravidiel pre vyhostenie cudzincov, ktorí spáchali trestný čin. Pre iniciatívu sa vyslovilo iba 41,1 percenta voličov. Ku schváleniu tejto iniciatívy je podľa švajčiarskych zákonov o referende nutných nielen väčšina hlasov voličov, ale aj schválenie vo väčšine z 26 kantónov.

Rozšírenie Gotthardského tunelu o druhý tubus, ktoré je predpokladom pre rozsiahlu opravu tunela starého 36 rokov a dlhého 17  kilometrov, podporilo 57 percent hlasov.

Iniciatívu navrhujúcu dôchodkovo zvýhodniť manželské páry a ustanoviť definíciu manželstva ako vzťah medzi mužom a ženou odmietli voliči len tesne 50,8 percentami hlasov.

Posledná iniciatíva, o ktorej Švajčiari hlasovali, chcela zakázať čisto finančným investorom prístup na potravinové burzy. Proti jej prijatiu sa vyslovilo 59,9 percenta hlasujúcich.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy cudzinci, homosexuálny pár, referendum, Švajčiarsko