Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Švajčiarska prezidentka chce referendum o vzťahu s EÚ

25.12.2017, 10:38 | TASR

Alpská krajina nie je členom Európskej únie. Patrí však do schengenského priestoru a k Únii ho viažu aj viaceré bilaterálne dohody.

  • Tlačiť
  • 1

Dosluhujúca švajčiarska prezidentka Doris Leuthardová sa vyslovila za usporiadanie referenda, ktorým by sa vyjasnil vzťah Švajčiarska k Európskej únii.

„Bilaterálna cesta je dôležitá,“ povedala Leuthardová v rozhovore pre švajčiarske noviny Sonntags Blick.

„Preto si musíme ujasniť náš vzťah s Európou. Musíme vedieť, ktorým smerom sa vybrať. Referendum by preto bolo užitočné,“ dodala D. Leuthardová v tejto súvislosti.

Neprehliadnite

Švajčiarsko nie je členom EÚ, patrí však do schengenského priestoru a k Únii ho viažu aj viaceré bilaterálne dohody. Vzťahy Bruselu s Bernom tento týždeň mierne ochladli po tom, ako sa Európska komisia rozhodla poskytnúť švajčiarskym burzám len obmedzený prístup na úniový trh. Švajčiarsko sa vyhrážalo odvetným krokom, priblížil spravodajský portál Politico.eu.

„Môžeme posilniť našu spoluprácu s Indiou a Čínou, ústrednou témou však ostáva EÚ. Potrebujeme mechanizmus a regulovaný vzťah s EÚ. Ten by tiež zabránil politickým hrám, akých sme momentálne svedkami,“ povedala ďalej prezidentka, ktorej funkčné obdobie sa skončí už na Nový rok.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Európska únia, referendum, Švajčiarsko