Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Švajčiarska prezidentka chce referendum o vzťahu s EÚ

25.12.2017 | TASR

Diskusia (1 reakcia) Pravidlá diskusie

25.12.2017 | Roman Kanala

Ono je to trochu zložitejšie. Brusel predĺžil švajčiarskym bankám právo obchodovať s akciami EÚ len o rok s tým, že potom sa uvidí, či budú Švajčiari dobrí a nechajú si obmedziť suverenitu rámcovou dohodou, namiesto aby stále otravovali bilaterálnymi dohodami, ktoré sú prácne na vyrokovanie i na údržbu.

Švajčiari si mysleli, že bilaterálny prístup majú zaručený aj do budúcnosti a že si ho kúpili tou miliardou, čo dávajú cez Kohézny fond východoeurópskym novým členom EÚ. Ale Brusel je stále viac znechutený, že Švajčiari unikajú ich sietiam a nové bilaterálne dohody už nechce. A tá miliarda je pre Brusel skôr niečo ako splatenie dlhu za to, že Švajčiari sú zlí, nepočúvni a stále len hudú svoje o nejakej slobode a suverenite. To sú koncepty, ktoré Francúzska únia nechápe ani po brexite.

Čo sa ľahko môže stať bude to, že Švajčiari zastavia peňazovod. Iné páky ani veľmi nemajú a b spore ťahajú za kratší koniec. Ak im Brusel začne naozaj šliapať na päty, tak tá miliarda pre Východ budú len malé omrvinky v porovnaní s obchodnými stratami zo stupňovania odvetných opatrení.

Voľby 2019 sa blížia a ktokoľvek zo švajčiarskych politikov by otvorene hlásal zbližovanie sa nebezpečným expanzívnym susedom, ani nemusí kandidovať, lebo pred ľudom prepadne. V ľuďoch narastá euroskepticizmus až alergia na Brusel. Pritom Francúzska únia sa za minulý rok posilnila a skonsolidovala (voľby Macron, Merkel) a ako vždy, keď sa eurohujeri cítia na koni, vystrkujú rožky a uplatňujú právo silnejšieho. Podľa vzoru francúzskych kikiríkačov, kto im netlieska, je nepriateľ. A Švajčiari chcú len jedno: voľný obchod. Nič viac.

Alternatívny spolok k EÚ, Európske združenie voľného obchodu (angl. EFTA, franc. AELE) nikdy naozaj nefungoval. Možno je teraz po brexite príležitosť ho znovu oživiť. Ten spolok je založený na dobrovoľnosti, žiadne Libanonské dohody, žiadne zbavovanie svojbytnosti členských štátov. Presne ako tie bilaterálne dohody so Švajčiarmi, z ktorých je Brusel už unavený. Žiaden samopohyb vpred, platí len to, čo bolo vyrokované a nič viac.