Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Svet kráča do novej éry mobility. Na revolúcii sa podieľa aj startup Slováka

15.11.2019, 19:00 | Tomáš Bakoš | © 2019 News and Media Holding

Potrebujete sa dostať z bodu A do bodu B? Podľa škandinávskeho konceptu Mobility-as-a-service (MaaS) to je možné na jedno kliknutie. V aplikácii si jednoducho nastavíte, kam sa potrebujete dostať a tá vám naplánuje cestu rôznymi dopravnými prostriedkami. Na tejto zmene sa podieľa aj švajčiarsky startup, ktorého spoluzakladateľom je Slovák Lukáš Ballo.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy

startup

Ako prepravovať čoraz viac ľudí po mestách a čo najšetrnejšie k životnému prostrediu? Práve s touto myšlienkou sa zaoberá koncept MaaS, o ktorom sa na Slovensku veľa nehovorí, ale v zahraničí sa stáva trendom. Jeho cieľom je dať ľuďom slobodu v mobilite. Snaží sa o to, aby ľudia prešli od klasického automobilizmu, ktorý je postavený na vlastníctve auta, k multimodálnym dopravným systémom, kde človek svoje potreby mobility naplní širokou škálou dopravných prostriedkov. 

V mestách existujú rôzne formy dopravných prostriedkov pre osobnú mobilitu: verejná doprava, taxíky, zdieľané autá, bicykle či kolobežky. Ľudia si pri presúvaní kombinujú rôzne formy dopravy. Multimodálna doprava znamená, že využívate mnohé dopravné prostriedky a plynule medzi nimi prestupujete.

Neprehliadnite

Špeciálne aplikácie navrhnú tú správnu voľbu dopravných prostriedkov. Nie je podstatné, čím sa dostanete do cieľa, ale ako efektívne a rýchlo to bude. Vďaka kliknutiu v aplikácii nájdete najpohodlnejší či najrýchlejší spôsob dopravy pri výbere zo širokej škály poskytovateľov a rôznych dopravných prostriedkov.

Na revolúcii sa podieľa aj startup Slováka

Dôležitým prvkom pri mobilite v meste je vyplnenie medzery v preprave od dverí domu k najbližšej zastávke metskej hromadnej dopravy alebo od zastávky ku vchodu do kancelárie. Táto trasa sa nazýva „posledná míľa“. Práve v tejto oblasti MaaS pôsobí aj švajčiarsky startup Roll2Go, ktorého spoluzakladateľom je Slovák Lukáš Ballo. Podstata aplikácie spočíva v tom,

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy startup