Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Svet má 70-biliónovú dôchodkovú sekeru

30.07.2019 | Ronald Ižip

Diskusia (12 reakcií) Pravidlá diskusie

30.07.2019 | Roman Kanala

"Najväčší deficit vykrývania dôchodkov vzniká pri prvom vládou garantovanom dôchodkovom pilieri, ktorého sa bude týkať až 75 percent celkového deficitu. 24-percentný deficit sa týka deficitu individuálnych sporiacich plánov. Korporátne penzijné schémy by nemali zaznamenať žiadny deficit."

Ten rozdiel udzatelnosti alebo neudrzatelnosti nemá nic spolocné s vládou. Jednoducho ide o priebezny pilier a kapitalizacny pilier. Priebezny pilier je vystaveny demografickému riziku, kapitalizacny pilier je vystaveny rizikám trhu.

Pokladne druhého piliera majú pri negatívnych úrokoch problém, lebo nemôzu mat hotovost v banke a musia kupovat pancierové skrine a poplasné zariadenia. Pritom majú povinné limity, kolko smú dat do akcií, obligácií, nehnutelností a hotovost.

30.07.2019 | Ronald Ižip

Priebežný piliér je predsa garantovaný sľobom vlády, nie reálnymi peniazmi. Mýlim sa?

30.07.2019 | Roman Kanala

Vo Švajčiarsku je prvý pilier priebežný a je garantovaný reálnymi peniazmi. Keď sa peniaze stenčujú, tak sa do prvého piliera presmeruje o štipku DPH viac, občas jednorázové zisky Národnej banky a občas aj iné veci. Politici sa pokúšajú urobiť guláš a zmiešať prvý pilier s viacerými fondmi, ako s 2. pilierom, ale ľud im nakoniec vždy klepne po prstoch a prvý pilier ostáva samostatná pokladňa pre starobné a invalidné dôchodky a nič iné.

Dôchodky na troch pilieroch
Švajčiarske dôchodky nestoja na stračej nôžke.
14.08.2013
https://blog.etrend...

Zelená ekonomika, silnejší 1. pilier, spravodajské služby, tri kontroverzné témy podrobené referendu vo Švajčiarsku
Po minimálnej mzde, 5 týždňoch prázdnin, 40 hodinovom pracovnom týždni a všeobecnom minimálnom príjme, ľud odmietol i 10% zvýšenie dôchodkov z 1. piliera.
25.09.2016
https://blog.etrend...

Áno potravinovej bezpečnosti, nie dôchodkovej reforme 2020. Debakel pri mestskom referende v Ženeve.
Ženevské mestské hlasovanie zrušil súd kvôli nadŕžaniu úradov jednej strane.
25.09.2017
https://blog.etrend...

Švajčiarski liberáli chcú reformovať dôchodkový systém
Doterajší rigidný dôchodkový vek 65 rokov má byť nahradený flexibilným odchodom a postupným znižovaním úväzku.
05.05.2019
https://blog.etrend...

Zaujímajte sa o Švajčiarsko. Jediná krajina, kde je rakúska škola uplatňovaná v praxi.

31.07.2019 | Roman Kanala

Aby som to napísal este inak, vo Svajciarsku prvy pilier nemá s vládou nic spolocné. Spravuje ho institúcia, ktorá je od vlády nezávislá. Vo Svajciarsku totiz vláda nemôze vsetko.

30.07.2019 | @@@

"Najväčší deficit vykrývania dôchodkov vzniká pri prvom vládou garantovanom dôchodkovom pilieri,"

no a ?...lebo štat niečo garantuje to ale druhy pilier netrapi ten ludom negarantuje nič tym padom možu v dôchodku ostať o žobrani aj ked cely život do neho platili ale druhy pilier to nezaujima ...keby takto fungoval aj prvy pilier tak aj štat by s dôchodkami nemal problem lebo tie problemy by mali len dôchodkcovia ....a to plati pre druhy pilier s nim ti čo ho spravuju nemaju problem tie problemy preniesli na plecia dôchodcov a nezaujima ich ža ti dôchodcovia skončia v sr.čkach ....toto ale nie je riešenie toto bud katastrofa lebo ludia ktory pridu o všetko budu zurivy a teraz si predstavte obrovsky dav hoc aj dôchodcov ktory nemaju čo stratiť .....

niektory chamtivci sa nikdy nepoučia a vždy musia nasmmerovať svet do s.rčiek aby potom zas vykrikovali že oni neboli pričinou tejto katastrofi

30.07.2019 | dubovam

mame deficit v minulosti (nebude na dochodky) aj v buducnosti (planetarne zdroje, zivotne prostredie), kde vsetky tie peniaze su?

30.07.2019 | Juraj Mašláni

Ad:
"Zvyšujúci sa počet dôchodcov a ľudí blízkych dôchodku tlačí politikov k znižovaniu odchodu veku do dôchodku a zvyšovaniu sociálnych istôt."

A ktorážeto vláda a kedy za posledné dve desaťročia ZNÍŽILA vek odchodu (nie "odchod veku") do dôchodku, aby tým ešte viac prehĺbila problém, ktorý má riešiť? Totiž narastajúci deficit verejného dôchodkového systému?

Nie je realitou pravý opak: ZVYŠOVANIE veku odchodu do dôchodku?

30.07.2019 | demo50

je to lapsus "sociálny" spojený s gramatickým, alebo opačne...

30.07.2019 | Ronald Ižip

Juraj, ďakujem za opravu. Ako sledujem dianie v Európe, za posledný rok sa brzdia alebo otáčajú reformy dôchodkových systémov v mnohých krajinách. Najvýznamnejší posun je asi v Taliansku, kde súčasná vláda zmenila dôchodkový vek 67 rokov na systém 100 = 62 + počet odporacovaných rokov. Tlak na politikov v tomto duchu bude narastať, čo je pri starnutí populácie prirodzené. Nemyslíte?

31.07.2019 | bozsky

co tu riesime, podla klimatologov a politikov o 11 rokov konci zivot na Zemi :-D :-D :-D

teraz vazne, dochodky pre moju generaciu, dnesnych 40 rocnych, nebudu. staty maju nesplatitelne dlhy, pride bud k hyperinflacii, alebo skor k velkej vojne, ku ktorej nas tlacia intersekcionalni psychopati, ktori rozbijaju vsetky zaklady, na ktorych boli uspesne rozvinute krajiny vystavane. nie je mozne existovat vo svete, kde moze muz tvariaci sa ako zena zazalovat zensky salon, ze mu nechceli vydepilovat gule! nie je mozne existovat vo svete, kde sa zakazu vsetky statistiky a vyskumy, ktore nevyhovuju ideologii "vsetci sme si rovni". nie je mozne existovat vo svete, v akom zijeme dnes.
mladym chybaju sny, chyba im odvaha (prave potlacana intersekcionalistami), chyba im zmysel zivota.

vojna bude rychla a bude bolestiva. Slovensko sa nachadza v tzv. buffer zone, tak sa tu budeme moct na to cele divadlo divat z "najlepsich miest v prvom rade".

dochodky su nasim najmensim problemom.

31.07.2019 | Ivan475

ja to tak čierno nevidím, tých pár kilometrov našej použiteľnej infraštruktúry vybaví pár bômb či z jedenej alebo druhej strany.. max naši gardisti tu budú robiť dusno, až pochopia čo zmôžu proti reálnym armádam, začnú sekýrovať vlastných, domáci zbabelci sú vždy nebezpečnejší..

01.08.2019 | I1ilan

+