Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Svet vysychá, ohrozené sú dve miliardy ľudí. Ako je na tom Slovensko?

08.08.2019, 20:00 | Tomáš Bakoš | © 2019 News and Media Holding

Štvrtinu svetovej populácie zrejme v najbližších rokoch zasiahne kríza, ktorá sa prejaví akútnym nedostatkom vody. Najviac ohrozených bude 17 štátov, z ktorých drvivá väčšina sa nachádza na Blízkom Východe, ukazuje analýza Inštitútu pre svetové zdroje (WRI). V rebríčku skúmaných krajín sa ocitlo aj Slovensko.

  • Tlačiť
  • 18

Približne 1,8 miliardy ľudí zo 17 najviac ohrozených štátov bude v najbližšom období čeliť novej kríze - nedostatku vody. Medzi najviac ohrozené patria štáty v regióne MENA (Blízky Východ a Severná Afrika) a dva ázijské štáty India a Pakistan. K najviac ohrozeným sa ďalej radí aj San Marino v Európe, Botswana a Eritrea v Afrike a Turkmenistan v strednej Ázii, konštatuje analýza (WRI), ktorá bola zverejnená v utorok.

Nedostatok vodyZdroj: WRI

Podľa Bloombergu prinútilo horúce podnebie a nízke zásoby vody niektoré štáty k razantným krokom. Katar, ktorý je najviac ohrozený nedostatkom vody, je do veľkej miery závislý od odsoľovacích systémov morskej vody, aby dodával pitnú vodu ľuďom a priemyselným odvetviam.

Neprehliadnite

Technológia odsoľovania sa praktizuje v 150 krajinách po celom svete a Medzinárodná asociácia pre odsoľovanie (IDA) odhaduje, že viac ako 300 miliónov ľudí na celom svete je závislých na odsolenej morskej vode pre niektoré alebo všetky svoje každodenné potreby.

Krajiny v regióne MENA zápasili s nedostatkom vody po stáročia. Región, ktorý je domovom pre šesť percent populácie a disponuje len percentom

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 18

Tagy India, počasie, sucho