Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Svet vysychá, ohrozené sú dve miliardy ľudí. Ako je na tom Slovensko?

08.08.2019 | Tomáš Bakoš

Diskusia (18 reakcií) Pravidlá diskusie

08.08.2019 | BrunoBruno

Čo sa týka Slovenska to zrejme platí. Samozrejme za predpokladu že si nebudeme zasvinovat podzemné zdroje vody rôznymi čiernymi skládkami...

08.08.2019 | salamoon

esteze komunisti mysleli aj na vodne hospodarstvo, lebo pri takom budovani ako posl. 30r by sme nemali ani jednu priehradu

09.08.2019 | BrunoBruno

Určite. Taký spomienkový optimizmus je fajn vec.. Nebyť komunistov žijeme na stromoch. Tak ako Rakúšania, ktorých toto "šťastie" obišlo... :+)
Tie čierne skládky sú pozostatkom komunizmu jednak dokazujúcim ako režim dbal na v tejto oblasti a jednak aké myslenie zakorenil do niektorých ľudí, ze si to dovolia i dnes.

09.08.2019 | karhav

To vies, za komunistov bol o tridsat rokov mladsi, este mu kedy-tedy stal a tak ma kvetnante spomienky, ako na zajazde ROH nejaku sudruzku pretiahol. Tak na to s laskou spomina, lebo imperialisti mu take neumoznili a mozu aj za to, ze uz mu ani pevne nevisi...

09.08.2019 | Dr Hujer

Sme na tom zle. Včera sused poniže vypúšťal svoje hovná na pole. Tak ako ďaľšie desaťtisíce domácností na Slovensku.

09.08.2019 | Truhlik999

A kde ich ma vypúšťať?


Čističku mu nepovolia, kanalizácie niet a vývoz Zumpy za 50€ Mesacne si 95percent ludi nedovolí.


Tak co ma robit?

09.08.2019 | PeterKN

Pre Truhlik 999
Prečo by mu nepovolili čističku?
Kanalizácie niet možno ešte na nejakých osadách..
A žumpy za 50€ ,stačí ak nevyhúli škatulku cigariet denne,len pól...o chlaste nehovoriac.

A na záver,čo píšeš,že čo má robiť???
No hovn.o nech sa zapíše odznova do základnej školy a absolvuje ročníky 5 až 9.Bude stačiť,keď zanechá svoju aroganciu a bude len pozorne počúvať na hodinách.
Capito?

09.08.2019 | Tomas9

SR je na tom celkom dobre - nie vďaka nám, ale napriek nám. Vôbec si nevážime vodu, nevieme s ňou hospodáriť ani doma, odllesňujeme územie, nezachytávame vodu, hocikde máme čierne skládky, ľudia sa nepripoja na kanalizáciu - radšej majú žumpu a v nej dieru, za 20 rokov sme neboli schopní vybudovať novú priehradu alebo moderný systém zachytávania vody, nieto ešte zavlažovací systém pre poľnohospodárstvo. Takže áno, v zásade udržujeme, čo nám vybudovali za socializmu a ďalej sa nerozvíjame resp. veľmi málo a pomaly, čo sa nám vypomstí - nakoniec to vidíme aj dnes.

09.08.2019 | Truhlik999

zumpy maju tam, kde nie je kanalizacia.
Plyn je natiahnuty skoro vsade, ale v oblasti odkanalizovania existuje obrovsky deficit!
Cierne skladky a vypustanie zump nie su problemom neochoty ludi - ale logickym rozhodnutim.
Ked nie je kde odpad ulozit - ci uz sracky alebo stary olej, tak sa ho ludia zbavuju vyhodenim v lese.

V SR je 2900 obci.
Kolko z nich ma zberny dvor na odpad?

V SR zije 5,4mio obyvatelov.
Ku kanalizacii ma pristup 60% z nich.

Logicky mozno odvodit, ze drviva vacsina su mestki ludi - ergo vacsina z obci kanalizaciu nema = skoro vsetci vidiecania vypustaju sracky na pole/do potoka.


Nie preto, ze chcu a ze su to prasce, ale preto, ze nemaju INU MOZNOST.


09.08.2019 | Tomas9

Toto nie je len o tom, že nemajú voľbu. Kašlú na to, lebo sú pohodlní. Som si vedomý, že veľa obcí nemá kanalizáciu - a kritizujem ich pomalú výstavbu, na druhej strane je veľa prípadov, kedy bola vybudovaná kanalizácia na dedinách a ľudia sa dobrovoľne nepripojili, lebo nemusia a nechceli platiť, žiaden zákon ich nenúti, to je fakt, tak na čo to potom robíme?
To isté odpady - v mestách sú zberné dvory a ako sú využívané? vždy sa nájdu ľudia, ktorí neseparujú, vylejú olej do odtoku, staré haraburdy nechajú pri smetiaku, aj elektro spotrebiče - aj keď im ho musia zobrať zo zákona v každom elektro obchode, ale nie, ľudia sú pohodlní a ignorantskí, nie je to len o nemožnosti voľby, nemajme ilúzie o ľuďoch.

09.08.2019 | šumný parobok

Ak ma raz obec kanalizaciu, tak su efektivne nastroje ako donutit ludi aby sa pripojili (aj sa to deje). Potvrdenie vyvazania fekalii cez blocky, rozbory z domacej cisticky.

09.08.2019 | Truhlik999

Tomas9 - klames.

Nepripojenie na kanalizaciu tam kde je k dispozicii - daj priklad, nie domienky.
Rovnako zberne dvory.

A stare spotrebice? naozaj ich zoberu hocikde?

09.08.2019 | Tomas9

Neklamem, neviem prečo máš klapky na očiach a nepripustíš, že niektorí ľudia na to kašlú, preto sa už menili aj zákony atď. Nech sa páči napr. článok SME a zistenia NKU tu - bit.ly/2TiOvox

Ad. zberné dvory - ľudia vyhadzujú hocijaký odpad do lesa - to, že nemám v obci zberný dvor v žiadnom prípade neospravedlňuje, že to vyhodím do lesa alebo do rieky. Bežne to robia aj v mestách, veď sa to bežne zdieľa na soc. sieťach, kde všade robia ľudia bordel.

Ad. staré spotrebiče - áno, mne ich zobrali zatiaľ vždy, aj keď som tam nič nekúpil, majú povinnosť zo zákona.

09.08.2019 | Truhlik999

este raz - ked nemam v obci zberny dvor a kanalizaciu, co maju akoze robit?

09.08.2019 | Tomas9

Nemas kanalizaciu? = mas mat zumpu a starat sa o nu, cistit ju, vyviezt a zaplatit za zneskodnenie.
Nemas zberny dvor? = mas nalozit raz za cas odpad do auta a zaniest to do najblizsieho zberneho dvora.
Preco? Lebo nemas pravo vyhodit odpad do lesa, rieky, pola atd. Co je na tom nepochopitelne? Ja som za to, aby bola kanalizacia vsade, rovnako moznost zbavit sa odpadu. Len poukazujem, ze aj tam, kde je tato moznost, ludia na to kaslu. Pekny vikend prajem.

09.08.2019 | Truhlik999

Počúvaj ty fasisticky zmrd.

Ked bývaš v dedine, lebo si socka a nemas kanalizáciu, tak ťažko nájdeš 50€ mesacne na vývoz zumpy.

O tom hovorím.

Ked mas 600€ netto, tak za sracky 10% príjmu platiť nebudeš. Blbe

09.08.2019 | PeterKN

Keď bývaš v dedine,tak máš väčšinou tzv.presiakavú žumpu.
Minimálne by si mal raz za čas nasypať tzv.čistiace baktérie stojí to 12-14€ a v závistlosti od velkosti žumpy ti vydrží balenie na 2-6 mesiacov...

09.08.2019 | chr

Podte späť k téme. Minulý rok v decembri bol v obci Žabokreky pri Martine stav spodnej vody u mňa dom -4m pod normálny stav . Po zime v apríli tohto roku bol stav -1.5m pod normál. Zima pred minulý rok bola ešte horšia . V decembri -5m pod normál a v máji -3m pod normál . A to je moja studňa jedna z posledných , ak nie posledná , ktorá v obci vysychá. Teraz je stav -3m pod normál. Hlbka studne 4m . Merať hladinu môžem do -6m. Normálna hladine je na jar a v jeseni po zime a daždoch je hladina vody v studni -1m . V lete a v zime je normál -2.5m. Čisla su v udané od povrchu zeme. Merania robím pravidelne v priemere každý mesiac. Musíme si uvedomiť , že napr. Veľka Fatra ako zdroj vody vyschne prvá a podunakská nížina vyschne ako posledná. Bohužiaľ ľudia týmto faktom jednoducho neveria . Dnes sú častejšie prívalové a lokálne dažde ako trvale celoplošné dažde. A to je najväčší problém. V zime býva menej snehu a rýchlejšie sa roztopí , to značí , že viac vody odíde povrchom ako stihne vsiaknuť do vápencového podložia . Aj tieto fakty potvrdzujú , že v atmosfére sa niečo deje.