Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Svetoví lídri sa spojili. Zmena klímy si vyžaduje investíciu 1,8 bilióna dolárov

11.09.2019, 16:00 | Tomáš Bakoš | © 2019 News and Media Holding

Investícia 1,8 bilióna dolárov (1,63 bilióna eur) do opatrení na adaptáciu zmeny klímy počas nasledujúcich desiatich rokov môže priniesť benefity v hodnote viac ako sedem biliónov dolárov (6,34 bilióna eur). Uvádza to globálna správa, ktorá stanovila päť hlavných adaptačných stratégií.

  • Tlačiť
  • 3

Správa Globálnej komisie pre adaptáciu varuje, že svet je vážne nepripravený na neodvratné následky klimatickej zmeny. Tento stav bude mať za následok chudobu, nedostatok vody a prudko stúpajúci počet migrantov.

Investície v hodnote vyše bilióna dolárov budú potrebné na odvrátenie „klimatického apartheidu“, kde bohatí budú schopní čeliť následkom zmeny klímy, ale chudobní nie. Táto investícia však bude oveľa menšia ako prípadné náklady, keby sa nerobilo nič.

Neprehliadnite

Štúdiu vypracovala Globálna komisia pre adaptáciu (GCA), ktorú zvolalo 20 krajín. Na jej čele stojí zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates, bývalý generálny tajomník OSN Pan Ki-mun a výkonná riaditeľka Svetovej banky Kristalina Georgieva. Okrem nich sa na správe podieľala skupina 34 lídrov z oblasti politiky, biznisu a vedy. Spoločne tvrdia, že je našou povinnosťou investovať do adaptačných opatrení, z ktorých bude mať úžitok celý svet.

Patrick Verkooijen, generálny riaditeľ GCA, pre Guardian tvrdí, že „investovanie do adaptácie je v záujme každého národa“. Správa odhaduje, že výdavky v hodnote 1,8 bilióna dolárov do roku 2030 do piatich kľúčových oblastí by mohli priniesť benefity vo výške 7,1 bilióna dolárov tým, že sa vyhneme škodám a zvýši sa hospodársky rast.

Päť adaptačných stratégií

V najbližšom desaťročí by sme podľa správy mali investovať do pár hlavných oblastí.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Klimatické zmeny