Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Systém financovania miest je zlý. Zaplatia to obyvatelia z vlastného vrecka

09.01.2020 | Jozef Ryník

Diskusia (18 reakcií) Pravidlá diskusie

09.01.2020 | shaggy

Aha, keby bol systém financovania miest dobrý (čiže platený zo štátneho rozpočtu), tak by to obyvatelia nezaplatili z vlastného vrecka? Tie dane by sa magicky objavili z vrecka niekoho iného?
Páči sa mi, že aj Trend razí túto socialistickú cestu magického objavovania peňazí.

10.01.2020 | equilibriums

Presne to som chcel napísať. Ktorý normálny človek môže dať taký nadpis článku.

09.01.2020 | enko

nic kosicania nedostanu, Rasi nedopusti, aby Polacek nieco dostal, stale je pos raty z toho ze ho z mesta vypoklonkovali

09.01.2020 | Jano.1

Neako treba zakamuflovat to bezbrehé okrádanie obyvateľstva, počkajme si na výmery !!! To bude kvíleníe.

09.01.2020 | jozef1976

Trend nerazi socialisticku cestu a koment nehovori, ze dobry system je ten zo statneho rozpoctu. Naznacuje, ze mesta by sa nemali spoliehat len na almuznu od statu, ale budovat si prijmy aj z miestnych dani, za co musia dat ludom kvalitnejsie sluzby.

10.01.2020 | Roman Kanala

Mestá by si daň mali vyberať pre seba a štátu odovzdávať len časť. Na Švajčiarsku po švajčiarsky je tiež trojstupňové riadenie: obec, kantón, federál. Do Bernu ide len federálna daň, zbytok sa prerozdelí v kantóne. Každý výber ide do presne určeného fondu. Na cesty, na kultúru, na investície.

11.01.2020 | shaggy

Ja narážam na nadpis, ktorý je sám o sebe nezmysel. Ľudia si to zaplatia VŽDY z vlastného vrecka.

10.01.2020 | Brano L.

Toto je žiaľ problém, a je dobré, že aspoň Trend o tom píše.
Trend sa však mýli v tom, že toto je primárne socialistický systém.
Toto, čo tu dlhé roky konzervoval Smer je systém ruského Cárskeho systému, kde vždy bátuška prihodí zopár zlatých dukátov pre mesto alebo kraj. Podľa toho, či sa akurát prišiel do svojho lénného kraja pozrieť.
Samosprávy v Čechách a Poľsku už dávno majú omnoho väčšie daňové príjmy. Ale to je všetko na základe rozhodnutia elity v štáte. Nechať mestám naozaj dostatočné prostriedky aby samé rozhodovali.
Toto isté sa týka krajov (resp.žúp). Absolútne podfinancované, hodené kompetencie bez dostatočného finančného krytia.

10.01.2020 | jozef1976

Ano, ma to aj znaky carskeho systemu rozdavania vernym bojarom. Na druhej strane by som bol opatrny dat vela penazi starostom, lebo mnohi uz preukazali, ze hospodarit nevedia a nabalili sa na ukor obce. Ako kedysi povedal klasik Cuper : dali sme bačom kufrík s peniazmi...

10.01.2020 | muchomuurka

Hm bude to síce nepríjemné no ľudia konečne zistia, kam tečú ich peniaze. Pokiaľ dane vyberal štát a aj rozdeľoval, nikto vlastne nevedel na čom je a akosi necítil väzbu s tými prostriedkami. Teraz sa to zjavne začína meniť, na služby miest si mestá začnú inkasovať svojpomocne. Konečne bude jasnejšia bilanca - dal a má dostať adekvátnu službu. Bolestivé pre peňaženky, ale inú cestu poučenia ľudstvo žiaľ nepozná. Každopádne ďakujem každému, kto ukáže východu ako na nich vláda pred voľbami myslí. Ak si tam kde nič nie je nepomôžu ľudia sami, ani pánboh im nepomôže. Ak už nič iné, primátor má bod za politický psí kus.

10.01.2020 | Roman Kanala

Na Americku, keď prišli kolonisti do doliny, alebo k prameňu, alebo k bani, tak založili mesto. Päť-šesť dreveníc, z toho jedna krčma. Prvé, čo spoločne financovali, bol šerif, aby bol poriadok. Potom učiteľka, farár, kováč, pohrebné služby. Všetko si platili sami. Z Washingtonu nanajvýš prišiel marshal a sudca, keď bolo treba niekoho obesiť.

Na východe, kde nič nie je, by sa to asi malo začať robiť podobne.

14.01.2020 | IvanPe

Stat postupne “znarodnil” vacsinu podielovych dani, v snahe naplnit statny rozpocet. Samozrejme naklady ostali na mestach a obciach. Preco to mohli? Demografia. Hladove doliny sa vyprazdnili a nepotrebovali tolko zdrojov, a velke mesta ? To su ktore? Myslim, ze podla meritok EU je na Slovensku len jedno mesto, splnajuce podmie ky pre naziv mesto. Zeby Komjatice?

10.01.2020 | chr

Celý prerozdeľovaci systém je zlý nie preto , že existuje v súčasnej podobe , ale preto , že tunelovanie rozpočtov obci a je väčšie ako príjmy. To je celý problém . A tunelovanie došlo po gesciou hranolpartaje už aj do poslednej dediny na zlodejsku. Zvyšujeme podielové dane a odvody a namiesto pridanej hodnoty za toto zvýšenie sme svedkami ako sa cez exekútorov a konzultačných firiem vyťahujú peniaze z rozpočtov. Toto je hlavný problém . Priznať si , že kradneme ako straky . Taký typický príklad je exekučná pohľadávka voči mestu Martin . Keď sa prokurátor odvolal proti mestu a to následne prišlo o 9 mil. €. Čiste účelové rozhodnutie. A takýchto podobných možeme v dennej tlači čítať , teraz pred voľbami neúrekom. Nehľadajme príčiny tam kde nie sú. Treba si jednoducho priznať čo je pravda.

10.01.2020 | citatelTrendu

Kriste! Ak by štát teraz oddlžil Košice, húfne by podávali žiadosti ďalšie mestá a obce. Zároveň by sa vytvoril precedens, aby sa do budúcna bezhlavo zadlžovali a odvolávali sa na dotácie štátu či oddleženie. Okrem toho, Košice získali vďaka Eur. mestu kultúry milióny z rozpoču, na onbyvateľa získali posledné roky oveľa viac peňazí ako Bratuislava, ktorá si zaslúži samostatný príspevok na funkcie hlavného mesta. Takže žiadne oddlžoavnie KE.

PS: A hlavne, potrebujeme REFORMU SAMOSPRÁV, menej obcí, jasné kompetencie a financovanie, doriešiť nevysporiadané majetky a zrušiť zbytočné VÚC. Tie nik nepotrebuje okrem politikov, aby žili svoj nasatý život na štátne/samosprávne peniaze.

21. storočie, doba informatizácie a my máme viac úradov ako za socializmu!!!!! Do ri*i, politici spamätajte sa, nie sme tak bohatá krajina, aby sme na byrokraciu íňali stovky miliónov zbytočne!!!

10.01.2020 | chr

Musím s tebou len súhlasiť čitateľ. Nič iné sa nedá . Bohužiaľ na zlodejsku je to len fikcia. Tu nenájdeš politika , ktorý by VUC zrušil . Tak ako nikto nechel zaviesť napr. župy. Počkáme a uvidíme.

10.01.2020 | citatelTrendu

K strane PS/SPOLU mám síce veľa výhrad, majú ale v programe rušenie VÚCiek. Podrobnosti ale neviem, čo som zachytila, nejakú zmenu samospráv chystá aj SASka.

Tak snáď politické strany zverejnia podrobnosti návrhov na zmenu samospráv, lebo pre mňa bude jednou z vecí čo ovplyvní moje hlasovanie vo voľbách aj téma reformy samospráv. Terajší stav je neudržateľný.

10.01.2020 | jarko757

Pripájam sa, podporujem súbežne so zvýšením kompetencií aj zníženie počtu obcí. Tritisíc obcí. Tretina nemá ani na povinné veci, ako je personál, osvetlenie atď. Cestou je MUNICIPALIZÁCIA. Viď KI MRŠ. Podľa vzoru Dánska, a Nemecka.

10.01.2020 | chr

Jarko máš 100% pravdu. Na to aby sa zlodejsko vydalo touto cestou je nás málo , aby sme to presadili . A v žiadnom predvolebnom pláne som to nevidel . A strany ako hranolpartaj , dankopartaj , kotleba a václavoci na moste to neurobia. Tí potrebujú byť len pri koryte a kradnúť. Takže ak sa najde nejaký politik , ktorý sa rozhodne usporiadať zlodejsko pomocou zdravého sedliackeho rozumu veľmi rád ho podporím . Počkáme a uvidíme.