Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Taiwan ruší reštrikcie na investície v Číne

09.11.2001, 00:00 | Roman Schönwiesner | © 2001 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Taiwan tento týždeň zrušil väčšinu obmedzení týkajúcich sa priamych investícií jeho subjektov v Čínskej ľudovej republike (ČĽR). Menia sa tak pol storočia staré základy jeho zahraničnoobchodnej politiky smerom k väčšej spolupráci oboch krajín.


Ekonomika Taiwanu omráčená zničujúcim tajfúnom a kolapsom globálneho dopytu po výrobkoch technologického sektora registruje rekordný pokles exportu a rast nezamestnanosti. Nepomohlo jej ani znižovanie diskontnej sadzby centrálnej banky.


Nová investičná politika Taiwanu spočíva v zrušení investičného limitu na taiwanské investície v ČĽR, ktorý dosiaľ predstavoval 50 miliónov amerických dolárov (2,4 mld. Sk) na jeden projekt. Banky zároveň získajú možnosť remitencie peňažných prostriedkov do a z kontinentálnej Číny.


Silná kontrola a labyrint obmedzení si vyžadovali napríklad to, aby si taiwanská spoločnosť, ktorá mala záujem investovať v Číne, najskôr otvorila pobočku v tretej krajine a až tá potom mohla vyvíjať aktivit v ČĽR. Napriek tomu taiwanské investície do čínskej ekonomiky sa za ostatných desať rokov vyšplhali na 60 mld. USD (2,9 bil. Sk). Otvorene sa pritom hovorí, že tento objem sa podarilo dosiahnuť aj obchádzaním reštriktívnych pravidiel ostrovného tigra.


Taiwanské spoločnosti majú záujem o expanziu v Číne, aby získali prístup k lacnej pracovnej sile a obrovskému miestnemu trhu. V niektorých prípadoch náklady na pracovnú silu v ČĽR dosahujú len desať percent taiwanskej úrovne.


Prepojenosť oboch ekonomík sa ešte zvýši po vstupe oboch subjektov do Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Napriek liberalizácii sa zachovávajú pôvodné obmedzenia na investície v niektorých odvetviach, a to z dôvodu „národnej bezpečnosti“. Rovnako naďalej neexistuje priame dopravné spojenie medzi Taiwanom a pevninou. Pasažieri a náklad medzi nimi putujú najčastejšie cez Hongkong.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)